Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-05-12, godz. 11:00, ROD - artykuły Opolanie mogą dokumentować przebieg pandemii i przekazać swoją historię kolejnym pokoleniom Archiwum Państwowe w Opolu chce udokumentować czas pandemii koronawirusa w regionie. Każdy mieszkaniec Opolszczyzny może podzielić się swoimi przeżyciami i zostać autorem materiału historycznego. » więcej 2020-05-11, godz. 21:15, ROD - artykuły Coraz bliżej otwarcia Domu Nadziei w Opolu Zdani są często tylko na siebie. Bez domu, bliskich i osób, które okażą im dobry gest. W Opolu powstaje Dom Nadziei, czyli Dzienne Centrum Pomocy Osobom Bezdomnym i Ubogim. » więcej 2020-05-11, godz. 15:33, ROD - artykuły WOPR już w akcji. Sezon jeszcze nie ruszył, ale plażowicze i żeglarze pojawili się nad Jeziorem Nyskim Ciepła pogoda na Opolszczyźnie sprzyja rekreacji nad wodą. Dotychczas początkiem maja nad Jeziorem Nyskim zaczęły pojawiać się tłumy spragnionych tej formy wypoczynku. Pandemia koronawirusa znacząco odmieniła także ten fragment… » więcej 2020-05-08, godz. 15:00, ROD - artykuły Koronawirus u pacjenta Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Chirurgia wstrzymała przyjęcia i wypisy Jeden z pacjentów szpitala w Krapkowicach zakażony koronawirusem. Zachorowanie na COVID-19 ujawniono podczas prewencyjnego badania, przed przekazaniem do dalszego leczenia. W związku z zagrożeniem wstrzymano przyjęcia i wypisy na oddziale… » więcej 2020-05-08, godz. 15:00, ROD - artykuły Wakacje 2020: raczej w kraju i w mniej zatłoczonych ośrodkach turystycznych Pandemia koronawirusa zamroziła branżę turystyczną i transportową, jednocześnie pozbawiając firmy przychodów. Biura podróży zderzyły się z falą odwoływanych wycieczek i paniki klientów. Po długim czasie społecznej izolacji… » więcej
429430431432433434435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »