Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-11-24, godz. 23:40, ROD - artykuły Za miesiąc Boże Narodzenie, w tym roku w pandemii. Restauratorzy już przyjmują zamówienia na świąteczne potrawy Barszcz czerwony, uszka, a może pierogi z kapustą lub panierowany karp. Opolskie restauracje już przyjmują zamówienia na świąteczne potrawy. Do Bożego Narodzenia pozostał miesiąc. Również cukiernie i piekarnie, jak i rękodzielnicy… » więcej 2020-11-24, godz. 15:17, ROD - artykuły Koronawirus dotyka opolskie parafie. W ostatnią niedzielę zmarło trzech duchownych Koronawirus nie wybiera. Diecezja Opolska poinformowała o śmierci 9 księży w tym miesiącu. Tylko w niedzielę (22.11) zmarło trzech duszpasterzy. » więcej 2020-11-23, godz. 22:00, ROD - artykuły "Prace idą zgodnie z harmonogramem". Za kilka dni szpital tymczasowy w CWK w Opolu będzie gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów z COVID-19 Najpóźniej w sobotę (28.11) mają zakończyć się prace związane z przygotowaniem Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu i przekształceniem tego obiektu w szpital tymczasowy. » więcej 2020-11-23, godz. 19:30, ROD - artykuły Osocze na wagę złota. Ozdrowieńcy mogą pomóc innym pacjentom z COVID-19 Osocze ozdrowieńców jest teraz równie cenne co krew honorowych dawców. Dzisiaj (23.11) przed południem Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu, zgłosił się w tym celu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa… » więcej 2020-11-23, godz. 16:27, ROD - artykuły Potrzebujący nie pozostaną bez pomocy. Pandemia nie wstrzymała akcji "Szlachetna Paczka" Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach lub o zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć w tym roku zgłosiło się mniej wolontariuszy, a w dobie pandemii trudniej… » więcej
389390391392393394395
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »