Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-12-14, godz. 15:05, ROD - artykuły "Tylko to może zastopować pandemię". Opolskie przygotowania do szczepień przeciwko Sars-CoV-2 Narodowy Fundusz Zdrowia zakończył nabór placówek POZ, które będą mogły szczepić przeciw koronawirusowi. Wykaz takich miejsc poznamy 17 grudnia. » więcej 2020-12-11, godz. 15:30, ROD - artykuły Koniec problemów dla mieszkańców Praszki coraz bliżej. Za dwa lata miasto ominie obwodnica ZRID podpisany, czyli inwestycja może ruszać. Na Opolszczyźnie kolejna miejscowość będzie miała swoją obwodnicę. Dzisiaj wojewoda podpisał zgodę na realizację inwestycji drogowej w gminie Praszka a chodzi właśnie o budowę o… » więcej 2020-12-11, godz. 15:15, ROD - artykuły Herby czy nie herb? Kolonowskie ma problem heraldyczny Tarcza podzielona na połowę. Na jednej - niebieskiej, jest żółty orzeł piastowski, na zielonej symboliczny rysunek choinki i budynku hutniczego. Tak wygląda używany od prawie 40 lat herb gminy Kolonowskie. Teraz okazało się, że… » więcej 2020-12-10, godz. 15:30, ROD - artykuły Rozpoczął się proces przywracania normalnej działalności szpitali na Opolszczyźnie Na konferencji prasowej wojewoda Adrian Czubak mówił o sześciu etapach 'odmrażania' szpitali, a doprecyzował dwa pierwsze, które - według scenariusza na dziś - potrwają około miesiąca. » więcej 2020-12-10, godz. 15:15, ROD - artykuły Osocze ozdrowieńców. Czy dawcy z Nysy muszą jeździć do Opola? Specjaliści nie mają wątpliwości - osocze ozdrowieńców pomaga chorym na COVID-19. Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem coraz częściej słyszą apele o oddawanie osocza. » więcej
384385386387388389390
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »