Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-12-16, godz. 09:00, ROD - artykuły Osocze potrzebne w walce z SARS-COV-2. W USK są prowadzone badania krwi ozdrowieńców Nie ustają apele o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, którzy pokonali COVID-19. Przeciwciała z ich krwi mogą bowiem pomóc w leczeniu innych zakażonych. » więcej 2020-12-15, godz. 19:30, ROD - artykuły Badania śląskiej glinki leczniczej, powierzchni ziaren zbóż czy sterowanie mózgiem. Nie tylko amerykańscy naukowcy dokonują ważnych odkryć Cudze chwalicie, swego nie znacie - to powiedzenie nadal jest prawdziwe przy temacie, jakim zajął się Piotr Wójtowicz. Nasz reporter postanowił sprawdzić, jakimi wynalazkami mogą pochwalić się naukowcy z jedynej uczelni technicznej… » więcej 2020-12-15, godz. 14:15, ROD - artykuły Jabłkomat stanął w Grudyni Wielkiej. Owoce można tam nabyć o każdej porze dnia i nocy Marta i Arkadiusz Lechoszest to sadownicy z Grudyni Wielkiej. Od lat produkują i sprzedają jabłka. Od niedawna, owoce ich pracy można kupić w jabłkomacie. Nietypowe urządzenie stanęło przy wjeździe na ich posesję. » więcej 2020-12-15, godz. 08:00, ROD - artykuły Brzescy saperzy na froncie walki z koronawirusem. "Chcemy pomagać, ten mundur nie oznacza, że musimy być tylko silni i zwarci" Choć na co dzień kojarzymy ich z siłą i odwagą, gdy trzeba, potrafią być delikatni i wyrozumiali. Prawie setka żołnierzy z Brzegu każdego dnia uczestniczy w działaniach mających na celu pomoc mieszkańcom regionu, którzy zmagają… » więcej 2020-12-14, godz. 20:30, ROD - artykuły Weekend pełen wzruszeń, szczęścia i prezentów. Pandemia nie zatrzymała akcji Szlachetna Paczka Szlachetne Paczki trafiły do 280 potrzebujących rodzin na Opolszczyźnie. Za na nami Weekend Cudów, czyli dwa dni, podczas których wolontariusze Szlachetnej Paczki dostarczali najpotrzebniejsze rzeczy przygotowane przez darczyńców dla… » więcej
383384385386387388389
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »