Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-12-18, godz. 10:20, ROD - artykuły Tomasz Komenda musi jeszcze poczekać na decyzję opolskiego sądu w sprawie odszkodowania za lata spędzone niesłusznie w więzieniu Spędził niewinnie w więzieniu 6540 dni za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczynki w Miłoszycach. Więźniowie skazani z tego rodzaju paragrafów są bici, poniżani, łamani przez współosadzonych, a nawet strażników. Jednak Tomasz… » więcej 2020-12-17, godz. 15:02, ROD - artykuły Coraz więcej osób w przedłużającej się pandemii potrzebuje wsparcia psychologicznego Centrum Terapii Nerwic w Mosznej ruszyło z pilotażowym programem infolinii dla mieszkańców, którzy są zakażeni lub przechorowali COVID-19. Z konsultacji psychologicznych może skorzystać tak na prawdę każdy, kto odczuwa napięcie… » więcej 2020-12-17, godz. 08:00, ROD - artykuły "Tajemniczy ogród" w Górkach. Mieszkańcy postanowili samodzielnie stworzyć zielone miejsce wypoczynku Mieszkańcy podopolskich Górek postanowili zadbać o zachowanie zieli w swojej miejscowości, gdzie jak zauważają przez kolejne zabudowania traci ona swój wiejski charakter. Na 60-arowej działce powstaje park sołecki nazwany 'Tajemniczym… » więcej 2020-12-16, godz. 19:30, ROD - artykuły OSP Przedmość z nowym samochodem strażackim. Strażacy wywalczyli go w "Bitwie o wozy" Warto było zmobilizować się przed wyborami prezydenckimi. Tak mogą mówić zwłaszcza strażacy ochotnicy i mieszkańcy Przedmościa. Gmina Praszka wygrała nowy, wart 800 tysięcy złotych, samochód strażacki, w 'Bitwie o wozy' za najwyższą… » więcej 2020-12-16, godz. 15:26, ROD - artykuły Koronawiurs wciąż groźny. Zmieniające się statystyki nie powinny usypiać naszej czujności Pandemia koronawirusa trwa. Choć od kilku dni nie ma drastycznego wzrostu zakażeń, to wciąż jest duża liczba zgonów. Mimo to wielu ludzi jakby pozwoliło sobie na rozluźnienie. » więcej
382383384385386387388
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »