Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-01-21, godz. 17:30, ROD - artykuły Dziś święto wszystkich babć, jutro dziadków. W czasie pandemii jednak dzieci składają im życzenia na odległość Kochają, przytulają i rozpieszczają, a najmłodsi nie wyobrażają sobie życie bez nich. Dziś (21.01) swoje święto mają babcie, a jutro - dziadkowie. » więcej 2021-01-21, godz. 14:33, ROD - artykuły Smog w natarciu i to w czasie pandemii koronawirusa. Tymczasem wciąż spalamy w "kopciuchach" byle co Mózg, serce, układ oddechowy, krwionośny, a nawet rozrodczy. Cały nasz organizm narażony jest na negatywny wpływ złego stanu powietrza. Choć wczoraj i dzisiaj punkty pomiarowe pokazują, że jakość tego, czym oddychamy jest już… » więcej 2021-01-20, godz. 19:45, ROD - artykuły "Grosz oszczędzony może urosnąć w miliony". A te drobne można rozmienić w specjalnym automacie w NBP w Opolu 'Grosz do grosza, a będzie kokosza'. W opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego stanęła maszyna, która przyjmuje polskie monety od najmniejszego nominału. » więcej 2021-01-20, godz. 14:13, ROD - artykuły Szpital w Kędzierzynie-Koźlu już nie tylko dla pacjentów z COVID-19 Od dzisiaj (20.01) szpital w Kędzierzynie-Koźlu wznowił przyjęcia pacjentów, którzy nie są zarażeni koronawirusem. Placówka będzie działać w systemie hybrydowym. » więcej 2021-01-20, godz. 08:00, ROD - artykuły Wspierają, kształcą, rehabilitują i aktywizują osoby z niepełnosprawnościami. Mija 30 lat od założenia fundacji DOM z Opola Od 30 lat pomagają w rehabilitacji dzieci i dorosłych z porażeniem mózgowym. Fundacja DOM założona przez małżeństwo Teresy i Kazimierza Jednorogów z Opola świętuje jubileusz. Początkowo organizacja miała być wsparciem dla około… » więcej
373374375376377378379
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »