Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-02-17, godz. 14:46, ROD - artykuły Zbliża się odwilż. Czy topniejący śnieg może powodować lokalne podtopienia? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed odwilżą i związanymi z nią podtopieniami. » więcej 2021-02-16, godz. 19:00, ROD - artykuły Wydłuża się lista powikłań u pacjentów po COVID-19 Problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zaburzenia koncentracji i zaniki pamięci - najczęściej towarzyszą chorobie COVID-19. Medycy obserwują coraz więcej dolegliwości, jakie występują u pacjentów po COVID-19, którzy zgłaszają… » więcej 2021-02-16, godz. 15:32, ROD - artykuły Dzieci prawie rok od początku pandemii mają coraz większe problemy z psychiką - alarmują specjaliści Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na życie i zdrowie milionów ludzi na całym świecie. COVID-19 to bardzo podstępna i nieprzewidywalna choroba. Najbardziej narażeni są starsi pacjenci. Dzieci i młodzież przechodzą COVID-19… » więcej 2021-02-15, godz. 22:00, ROD - artykuły Zamiast wygrzewać się w słońcu Afryki, stoją w śniegu koło Brzegu. Są takie bociany, które zimują w regionie Nie wszystkie bociany odleciały do ciepłych krajów. Dla rodzeństwa ptaków, które zostało w podbrzeskiej Brzezinie, zima najwyraźniej nie jest tak straszna, jak mogłoby się wydawać. » więcej 2021-02-15, godz. 18:45, ROD - artykuły Reńska Wieś: kilkanaście psów zostało w domu, który jest przeznaczony do rozbiórki. Potrzebna pilna adopcja zwierząt Kilkanaście psów mieszka w częściowo zburzonym domu w Reńskiej Wsi. Właściciele - starsze małżeństwo - codziennie dojeżdżają z Kędzierzyna-Koźla, żeby nakarmić i wypuścić na podwórko to stadko. Taka sytuacja trwa od ro… » więcej
366367368369370371372
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »