Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-03-17, godz. 18:00, ROD - artykuły Trwają starania o zwiększenie liczby kursów pociągów na trasie Nysa - Brzeg. Czy są na to szanse? Społecznicy z Opolszczyzny i Dolnego Śląska domagają się zwiększenia liczby pociągów kursujących między Nysą a Brzegiem. Ich zdaniem, obecna oferta jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb mieszkańców, a minimum spełniałby… » więcej 2021-03-17, godz. 15:34, ROD - artykuły Trener Odry Opole z "czerwoną kartką" od zarządu klubu Trwa piłkarsko-słowna wojna przy Oleskiej. Wczoraj (16.03) zarząd klubu przekazał informację, że trener Dietmar Brehmer zostaje odwołany, a właściwie urlopowany ze stanowiska pierwszego trenera. » więcej 2021-03-16, godz. 20:00, ROD - artykuły 75-lecie Ludowych Zespołów Sportowych. Pierwszy z nich powstał w opolskich Czarnowąsach Medale igrzysk, mistrzostw świata, Europy i kraju. Sportowcy spod znaku Ludowych Zespołów Sportowych odnosili i odnoszą wiele sukcesów na arenach międzynarodowych. Macierzą LZS jest Opolszczyzna, a konkretnie Czarnowąsy. To tu powstał… » więcej 2021-03-16, godz. 14:29, ROD - artykuły Rok z pandemią w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. "Bardzo trudny był ten czas oczekiwania na pierwszego pacjenta" Dzisiaj (16.03) mija dokładnie rok od przekształcenia szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu w jednoimienny zakaźny, do którego trafiali pacjenci zarażeni koronawirusem. Od roku na naszej antenie relacjonujemy, co dzieje się w tym… » więcej 2021-03-15, godz. 16:20, ROD - artykuły Pandemia a życie studenckie. "Po zajęciach zostaliśmy skazani na samotność i bezczynność" Studenci, którzy przyjeżdżają kształcić się na opolskich uczelniach zostawiają tu rocznie około 150 milionów złotych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Dianę Rokitę-Poskart z Politechniki Opolskiej, która chciała… » więcej
358359360361362363364
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »