Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-04-15, godz. 16:04, ROD - artykuły Opole: lodowisko Toropol prawie gotowe do masowych szczepień Lada dzień będzie gotowe do pilotażowego programu szczepień powszechnych sztuczne lodowisko Toropol w Opolu. Ustawiono tam już 12 boksów, w tym 2 rezerwowe, dzisiaj (15.04) trwa też montaż mebli oraz instalacja komputerów. » więcej 2021-04-14, godz. 18:00, ROD - artykuły Leśniczy odkrył nieopodal Pokrzywnicy toporek sprzed 3 tysięcy lat W lasach nieopodal Pokrzywnicy, w gminie Reńska Wieś, pasjonat historii i jednocześnie leśniczy Łukasz Wawrzyńczyk, wspólnie ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym „Relikt”, natrafili na prawdziwy skarb - toporek typu czeskiego… » więcej 2021-04-14, godz. 14:47, ROD - artykuły Gorączka, wysypka i inne dolegliwości - zespół PIMS dotyka małych pacjentów. Na Opolszczyźnie dzieci są kierowane do USK w stolicy regionu Kilka tygodni po każdej fali zachorowań na COVID-19 u niektórych dzieci, które zakażenie koronawirusem przeszły łagodnie lub bezobjawowo diagnozuje się PIMS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. To groźny wieloukładowy zespół… » więcej 2021-04-13, godz. 18:00, ROD - artykuły Trwają przygotowania do masowych szczepień przeciwko COVID-19 Na Opolszczyźnie dotąd wykonano 190 773 szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 54 tysiące drugą dawką. Pod względem dziennej liczby wykonywanych szczepień w skali kraju nasz region zajmuje 14. miejsce, wyprzedzając jedynie Podlasie… » więcej 2021-04-13, godz. 14:25, ROD - artykuły Pandemia i związany z nią strach oraz niepewność sprzyjają tworzeniu i rozsiewaniu "fake newsów". Dlaczego niektórzy w to wierzą? Mają wprowadzić odbiorcę w błąd, a uwagę przyciągają chwytliwymi tytułami i nagłówkami. Tak zwane 'fake newsy', bo o nich mowa, nie są niczym nowym. Jednak w czasach globalizacji i masowych środków przekazu ich siła stała się… » więcej
352353354355356357358
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »