Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2021-04-19, godz. 16:00, ROD - artykuły Częściowe "odmrożenie" sportu. Otwarte żłobki i przedszkola Cieszą się rodzice najmłodszych dzieci, cieszą się sportowcy amatorzy. Dzisiaj dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli, także od dzisiaj możliwe jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. » więcej 2021-04-16, godz. 19:15, ROD - artykuły Kto zostanie najaktywniejszym mieszkańcem Brzegu? Rywalizacja trwa, a zabawa jest zachętą do ruchu Mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, nie warto przestawać się ruszać. Choć nie można korzystać z basenów, czy siłowni, to otwarte pozostają lasy, parki i ścieżki rowerowe. Często nawet zwykły spacer lub krótki bieg… » więcej 2021-04-16, godz. 17:24, ROD - artykuły Terapia tlenowa ratunkiem dla pacjentów z COVID-19. W opolskich szpitalach dzienne zużycie tlenu wynosi tyle, co wcześniej miesięczne Terapia tlenowa - niezbędna w leczeniu pacjentów z COVID-19. Widać to chociażby po danych statystycznych zużycia tlenu medycznego. Opolskie szpitale wykorzystują w trzeciej fali koronawirusa dzienne około 15 ton tlenu ciekłego. Przed… » więcej 2021-04-16, godz. 07:45, ROD - artykuły Czy Opolanie myślą o wakacjach i planują urlopy podczas trwającej pandemii? Mamy połowę kwietnia. Kiedyś o tej porze wiele osób miało już zaplanowane wakacje. Ale trwa pandemia, a wraz z nią obostrzenia. I nie wiadomo, co tu robić? Planować czy nie? Jeśli tak, to gdzie pojechać - wybrać kraj czy zagra… » więcej 2021-04-15, godz. 17:45, ROD - artykuły Krasnoludki mieszkają w Borucicach i mają się tam dobrze. Ich "rodzina" stale się powiększa Wioska krasnali w Borucicach w powiecie brzeskim założona 4 lata temu przy wjeździe do miejscowości stale się rozrasta za sprawą mieszkańców i darczyńców. Odwiedzający w ten sposób zapewniają drugie życie figurkom, które jeszcze… » więcej
351352353354355356357
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »