Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2024-12-09, godz. 16:30, ROD - artykuły Czekają na swoją halę, na razie grają w... szkole Wciąż nie mogą wrócić na swój parkiet, a ostatni mecz ligowy rozegrali w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. To koszykarze Pogoni Prudnik, którym woda zniszczyła halę. » więcej 2024-12-06, godz. 16:07, ROD - artykuły Szkolenie ochotników na poligonie w Winowie Maskowanie, podział zadań w grupie, działania ofensywne i symulacja pola walki - takie rzeczy działy się na poligonie w Winowie. Wojskowi zaprezentowali zajęcia taktyczne w ramach szkolenia żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby… » więcej 2024-12-05, godz. 15:58, ROD - artykuły "Nie liczę na szybki proces". Sprawa zawalenia się tarasu widokowego przed sądem Zwiedzanie turystycznej atrakcji zakończyło się tragedią. 2 września 2018 roku w Paczkowie zawalił się drewniany taras widokowy przy zabytkowych murach. Zginęła jedna osoba, dwie zostały poważnie ranne. » więcej 2024-12-04, godz. 16:10, ROD - artykuły Ministerialna wizytacja na terenach popowodziowych Nysę, Lewin Brzeski i Brzeg odwiedził dzisiaj Marcin Kierwiński, minister do spraw odbudowy po powodzi. » więcej 2024-12-03, godz. 19:00, ROD - artykuły Logistyka wyrusza pierwsza, a wraca ostatnia. Żołnierze podsumowali działania powodziowe Ponad 30 tysięcy przejechanych kilometrów, 100 tysięcy wydanych posiłków i przede wszystkim mnóstwo rąk do pracy. Tak w liczbach przedstawia się zaangażowanie opolskich logistyków w działania powodziowe oraz w operację Feniks… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »