Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2019-12-30, 16:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Bery na liście. Śląska tradycja karnawałowa niematerialnym dziedzictwem regionu

Wodzenie niedźwiedzia w Krępnej [fot. archiwum prywatne]
Wodzenie niedźwiedzia w Krępnej [fot. archiwum prywatne]
Wodzenie niedźwiedzia w Krępnej - zdjęcie historyczne [fot. archiwum prywatne]
Wodzenie niedźwiedzia w Krępnej - zdjęcie historyczne [fot. archiwum prywatne]
W okresie Karnawału kolorowe przebrane i głośne grupy na czele z niedźwiedziem, można spotkać w wielu miejscowościach regionu. Ale najdłużej tradycję wodzenia bera kultywują mieszkańcy Krępnej w gminie Zdzieszowice. Dzięki ich staraniom zwyczaj wodzenia niedźwiedzia został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzoną przez ministra kultury.
Od kiedy w Krępnej wodzą bera, kto bierze w tym udział i jak wyglądają przygotowania – o to i kilka innych rzeczy Agnieszka Pospiszyl pytała Karola Gołabka, Janusza Skomysa, Marka Gołąbka, Adriana Plychtę i Kacpra Gołąbka. W materiale, wykorzystany został fragment archiwalnej audycji z 1969 roku, którą w Krępnej, w czasie wodzenia niedźwiedzia, nagrał Stanisław Racławicki.
Bery na liście [autor: Agnieszka Pospiszyl]

Zobacz także

2024-09-30, godz. 15:30, ROD - artykuły Mały Wronów po wielkiej wodzie. Mieszkańcy próbują posprzątać i osuszyć domy przed zimą Mieszkańcy Wronowa w gminie Lewin Brzeski robią, co mogą, by zdążyć ze sprzątaniem po powodzi i osuszaniem budynków do zimy. Czasu mają nie wiele, a pracy jak przyznają z dnia na dzień coraz więcej. » więcej 2024-09-27, godz. 16:30, ROD - artykuły Branża turystyczna po powodzi: nie odwołujcie rezerwacji, czekamy na was Praktycznie zamarły obroty w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło szlaki turystyczne po intensywnych opadach deszczu przed dwoma tygodniami, które… » więcej 2024-09-26, godz. 16:30, ROD - artykuły Opole pomoże poszkodowanym przez powódź gminom Pomoc o wartości 2,5 miliona złotych przeznaczy Opole dla poszkodowanych w powodzi samorządów. Milion złotych zarezerwowano na przyszły rok, ale jeszcze w tym roku 700 tysięcy złotych trafi do poszkodowanych gmin, m.in. do Głuchołaz… » więcej 2024-09-25, godz. 16:30, ROD - artykuły Operacja "Feniks" na Opolszczyźnie. Wojsko pomaga walczyć ze skutkami kataklizmu Na terenach dotkniętych powodzią trwa wojskowa operacja o kryptonimie 'Feniks'. To największa operacja wojskowa po 1989 roku. Przez cały czas jej trwania, czyli co najmniej do końca roku, w pomoc samorządom w odbudowie zniszczonej infrastruktury… » więcej 2024-09-24, godz. 16:30, ROD - artykuły Góry Opawskie zamknięte. Właściciele ośrodków liczą straty po powodzi Wielka woda, która przeszła w ostatnich dniach przez województwo opolskie, mocno dotknęła też opolskich przedsiębiorców. W wielu miejscowościach zniszczone zostały mniejsze i większe biznesy - sklepy, kawiarnie, bary, apteki. Opolska… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »