Reżyserzy, dramaturdzy i dyrektorzy teatrów spotkali się w Opolu, by wziąć udział w panelu dyskusyjnym "Interpretacja klasyki - perspektywy". 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne to okazja, by porozmawiać o repertuarze i poszukiwaniach twórców.
Uczestnicy panelu w większości przyznali, że ministerialny konkurs "Klasyka Żywa" i centralne dofinansowanie realizacji przedstawień bezpośrednio spowodowały zwiększenie liczby realizacji polskiej klasyki w całym kraju.
- Teraz zmieniła się tendencja - i nikomu nie przeszkadza, że wiele teatrów czasami bierze się za jeden tytuł, bo ich różnorodność to prawdziwa konfrontacja - tłumaczy dyrektor festiwalu "Klasyka Żywa" Zenon Butkiewicz.
- Ludzie szukają jakiejś konfrontacji i popularność tych tytułów w repertuarze teatrów - chyba się nie mylę - jest związana z tym, że jest to pewnea propozycja oczekiwana przez widzów. Trudno pomijać to co jest pewną istotną tendencją w teatrze, którą się wyczuwa, a właśnie takie tendencje są, że "widzieliśmy to na filmie i chcemy to zobaczyć w teatrze" - stwierdza Butkiewicz.
Dodajmy, że dziś ostatni dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska".