Radio Opole » OKT 2016 - podstrona » Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

2016-04-07, 14:25 Autor: Agnieszka Lubczańska

Czytanie sztuki Tadeusza Różewicza już dziś w Radiu Opole! [ZDJĘCIA]

Zdjęcie z prób czytania sztuki Tadeusza Różewicza w Studiu M Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
Zdjęcie z prób czytania sztuki Tadeusza Różewicza w Studiu M Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
Historia Henryka, który dotknięty amnezją wyszedł z domu, co radykalnie zmieniło jego (i nie tylko) życie – to temat sztuki Tadeusza Różewicza, którą dziś (07.04) o godz. 15:00 w Studiu M Radia Opole będą czytać aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego. Kto ma ochotę posłuchać dzieła na żywo, zapraszamy. Wydarzenie będzie retransmitowane po godz. 19:00 w audycji „Rewiry Kultury”. Fotorelację z prób czytania zamieszczamy poniżej.

Czytanie wyreżyserował Jacek Bała, który przyznaje się do swojej fascynacji tekstem "Wyszedł z domu" Tadeusza Różewicza.

- Różewicz to napisał w 1965 roku. Temat znikania ludzi, wychodzenia z domu i nie wracania jest dzisiaj niesłychanie aktualny. Jest to przerażające, że ludzie wolą zniknąć niż pozałatwiać swoje problemy. Bardzo chciałem ten tekst wyreżyserować. I rzeczywiście jest to świetny tekst, wydał mi się teraz jeszcze lepszy niż wcześniej myślałem - mówi Jacek Bała, reżyser.

To już ostatnia odsłona „Klasyka Polska. Czytanie” – wydarzenia towarzyszącego 41. Opolskim Konfrontacjom Teatralnym "Klasyka Polska". Wcześniej odbyło się czytanie dramatu Stefana Żeromskiego "Uciekła mi przepióreczka” pod reżyserskim okiem Tomasza Cymermana oraz "Kongresu futurologicznego" Stanisława Lema w reż. Martyny Łyko.

Dodajmy, że relacji z Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" można posłuchać w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na
specjalnej podstronie.


Z Jackiem Bałą rozmawia Tomasz Zacharewicz

Zobacz także

2016-04-07, godz. 11:14, Kultura i rozrywka „Samuel Zborowski” w ramach Opolskich Konfrontacji Drugi raz Słowacki. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”, jak do tej pory, zdominowane zostały przez teksty twórcy, który wiązany jest z romantyzmem, ale jak dobrze wiemy, chętnie rozsadzał myślenie romantyczne od środka… » więcej 2016-04-06, godz. 23:00, Kultura i rozrywka Rękopis niezatytułowanego utworu Słowackiego na tegorocznych Konfrontacjach W teatrze dramatycznym w Opolu prezentowane są spektakle konkursowe najciekawszych realizacji klasycznych tekstów. Wśród nich przedstawianie „Samuel Zborowski” w reżyserii Pawła Wodzińskiego. To dramat, który posłużył reżyserowi… » więcej 2016-04-06, godz. 20:47, Kultura i rozrywka „Klasyka to zawsze okazja, by dać się przejrzeć współczesności” Najlepsze przedstawienia wyłonione w ramach ministerialnego konkursu 'Klasyka Żywa' oglądamy obecnie w ramach 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Opolu. - To nie są wariacje na temat klasyki, to są prawdziwe klasyczne teksty widziane… » więcej 2016-04-06, godz. 15:03, Kultura i rozrywka Zadara: Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny - Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny - mówił wczoraj (05.04) w Opolu jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Rozpoczęły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska'. Widzowie mogli… » więcej 2016-04-06, godz. 09:30, Kultura i rozrywka „Rodzina” i „Fantazy” na początek Opolskich Konfrontacji Teatralnych [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień konfrontacji teatralnych 'Klasyka Polska'. Widzowie mieli szansę obejrzeć ciekawe przedstawienia, które znalazły się w finale ministerialnego konkursu 'Klasyka Żywa'. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »