Radio Opole » OKT 2016 - podstrona » Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

2016-04-06, 23:00 Autor: Justyna Przyborowicz (oprac. Wanda Kownacka)

Rękopis niezatytułowanego utworu Słowackiego na tegorocznych Konfrontacjach

Paweł Wodziński [fot. Wanda Kownacka]
Paweł Wodziński [fot. Wanda Kownacka]
W teatrze dramatycznym w Opolu prezentowane są spektakle konkursowe najciekawszych realizacji klasycznych tekstów. Wśród nich przedstawianie „Samuel Zborowski” w reżyserii Pawła Wodzińskiego. To dramat, który posłużył reżyserowi do zadania pytań teologicznych i politycznych.
Wodziński stawia pytania o podmiotowość człowieka i jego duchowość. Zarówno sam tekst jak i spektakl mają charakter performatywny. Reżyser osadza akcję w polityczno-teologicznym kontekście.

Jak mówi autor, odchodzi od wydanych dotychczas uznanych redakcji tego tekstu. – Z Samuelem Zborowskim w tekście Słowackiego jest pewien problem, dlatego że występuje on tylko w ostatnim akcie. Akt jest co prawda długi, ale Zborowski występuje tylko tam – tłumaczy Wodziński.

– Tytuł „Samuel Zborowski” został nadany nie przez Słowackiego, tylko przez późniejszych redaktorów, czy interpretatorów twórczości. Ten tekst zachował się w rękopisie. Za życia poety nie został wydany, więc nie wiemy jaki tytuł planował nadać mu Słowacki i kogo chciałby uczynić główną figurą tego dramatu – tłumaczy reżyser.

– Moim zdaniem głównym bohaterem tego dramatu nie jest wcale Samuel Zborowski i ten wątek polski jest tu tylko jednym z kilku. Głównym bohaterem jest postać, która w dramacie nie ma imienia, albo też przybiera różne imiona. Raz jest nazywana Lucyferem, czasami Bukarym, Adwokatem, duchem, a przewija się od początku świata, przez różne okresy – wyjaśnia Wodziński.

Posłuchaj całej rozmowy Justyny Przyborowicz z Pawłem Wodzińskim:



Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na naszej specjalnej podstronie.






Posłuchaj całej rozmowy Justyny Przyborowicz z Pawłem Wodzińskim

Zobacz także

2016-04-09, godz. 21:03, Kultura i rozrywka Maja Komorowska opowiadała w Opolu o Jerzym Grotowskim Wybitna polska aktorka filmowa i teatralna Maja Komorowska wspominała w Opolu Jerzego Grotowskiego. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie opowiadała o swojej współpracy z ikoną światowego teatru. » więcej 2016-04-09, godz. 18:09, Kultura i rozrywka OKT 2016: Remus jako kaszubski outsider Świat kaszubskich legend i baśni podczas 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska. Remus na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majakowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka to kolejne konkursowe przedstawian… » więcej 2016-04-09, godz. 15:04, Kultura i rozrywka OKT 2016: „Maria Stuart” – nieodrobiona lekcja historii Dziś (09.04) przed widzami kolejne spektakle w ramach Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”: „Remus - na podstawie przygód Remusa” Aleksandra Majakowskiego w reż. Lecha Bądkowskiego oraz przedstawienie „Maria Stuart”… » więcej 2016-04-09, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Reżyserzy wracają do adaptacji klasycznych tekstów [ZDJĘCIA] Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu prezentowane są najlepsze spektakle z całej Polski. Trwają 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Klasyka Polska. » więcej 2016-04-08, godz. 19:43, Kultura i rozrywka "Faraon" - thriller polityczny na tle starożytnego Egiptu Symbole kulturowe, starożytny Egipt i dylematy młodego władcy. To opowieść o Ramzesie w powieści 'Faraon' Bolesława Prusa. Dziś (08.04) pojawia się na scenie 41. OKT Klasyka Polska. Konkursowe przedstawienie w reżyserii Adama Nalepy… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »