Najlepsze przedstawienia wyłonione w ramach ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa" oglądamy obecnie w ramach 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Opolu. – To nie są wariacje na temat klasyki, to są prawdziwe klasyczne teksty widziane oczami reżyserów i aktorów - tłumaczy Zenon Butkiewicz, dyrektor II edycji konkursu "Klasyka Żywa".
– Jeżeli utwór literacki, dzieło teatralne jest nieżywe, to nie jest klasyką. Krótko mówiąc: klasyka to są te utwory napisane dziś, tylko nieco dawniej – trawestując Norwida – które zachowały swoją aktualność, które w dalszym ciągu mogą powiedzieć nam coś o dzisiejszej współczesności. Wydaje mi się, że klasyka to zawsze okazja, by dać się przejrzeć współczesności – nam dzisiaj w tym, jak kiedyś myślano, pisano. A te konstatacje czasem nie są specjalnie budujące – zaznacza.
Butkiewicz obecny na otwarciu Konfrontacji podkreślał, że połączenie konkursu i Konfrontacji to siła pozwalająca na otwartą rozmowę z twórcami, to szansa na pobudzenie zainteresowania tekstami mistrzów.
– Wyszliśmy z założenia, że trzeba wesprzeć mądrą, silną obecność Klasyki Żywej w repertuarze polskich teatrów, a jednocześnie uczynić z tego festiwalu miejsce gdzie wszystkie najciekawsze przedstawienia mają szansę się skonfrontować. To wymaga większych wysiłków, współpracy władz wojewódzkich, centralnych – udało się to osiągnąć. Miejmy nadzieję, że w ciągu kilku edycji – bo nie oczekujmy efektu natychmiast, zawsze jest efekt odłożony w działalności kulturalnej – więc tutaj jest mam nadzieję, że jesteśmy na dobrym początku – podkreśla Butkiewicz.
Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na
naszej specjalnej podstronie.