Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-26, 10:23 Autor: Marek Świercz

Grzegorz Pukas zaprasza do udziału w grze miejskiej "Wilcze ścieżki". To już w sobotę!

Grzegorz Pukas [fot. Adam Szostok]
Grzegorz Pukas [fot. Adam Szostok]
- Będzie trzeba wykazać się wiedzą o Żołnierzach Wyklętych, ale także takimi umiejętnościami praktycznymi, które były przydatne partyzantom - stwierdził w Loży Radiowej druh Grzegorz Pukas z 10. Opolskiej Drużyny Wędrowników Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zachęcając do udziału w sobotniej (27 lutego) grze miejskiej "Wilcze ścieżki".
Z Grzegorzem Pukasem rozmawia Marek Świercz
Gra jest częścią edukacyjnego projektu z udziałem Radia Opole "A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą", który ma na celu przypomnienie słuchaczom i wszystkim Opolanom o żołnierzach antykomunistycznej partyzantki, przede wszystkim tych, którzy byli związani z naszym regionem.

- Takich postaci nie brakuje. "Zapora" został złapany w Nysie, wiemy także, że sławny "Łupaszko" ukrywał się pod Głubczycami - mówi nasz gość.

Miejskie podchody, bo i tak można je nazwać, startują w sobotę w samo południe, zabawa potrwa do godziny 16:00. Wszyscy chętni, którzy zjawia się na Placu Wolności pod pomnikiem ku czci podziemia antykomunistycznego, zostaną podzieleni na patrole (mogą to być typowe patrole rodzinne), których zadaniem będzie odnalezienie ośmiu punktów położonych w centralnej części Opola i wykonanie poleceń czekających tam łączników.

- W ubiegłym roku w podobnej zabawie wzięło udział około 50 osób. Wtedy gra objęła całe miasto, tym razem ograniczyliśmy się do centrum, bo nie chcemy zniechęcać rodziców z mniejszymi dziećmi, dla których zbyt długi spacer mógłby być męczący - mówi Pukas.

Przypomnijmy, że 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Idea takiego święta narodziła się w Opolu, inicjatorem był ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak. Pomysł został przekazany kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i ostatecznie jako inicjatywa prezydencka trafił pod obrady Sejmu.

Zobacz także

2016-03-01, godz. 15:04, Kultura i rozrywka Żołnierz Zośki W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz Zośki Stefan Gorgoń. » więcej 2016-03-01, godz. 10:49, Wiadomości z regionu Karbowiak: Pogłębia się wiedza o Żołnierzach Wyklętych - Dzisiejsze święto ma szczególną oprawę społeczną - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” historyk Arkadiusz Karbowiak, jeden z inicjatorów ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Poza… » więcej 2016-03-01, godz. 09:17, Poranna rozmowa Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, historyk Dzięki ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o ludziach, którzy nie pogodzili się z narzuconą Polsce po 1945 roku władzą jest coraz większa. Jak podkreśla inicjator tego dnia Arkadiusz Karbowiak… » więcej 2016-03-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu 1 marca Opole upamiętni Żołnierzy Wyklętych. Przygotowano szereg uroczystości i wydarzeń Inscenizacje nawiązujące do działalności żołnierzy w podziemiu antykomunistycznym oraz uroczystości patriotyczne. Tak będzie obchodzony dzisiaj w Opolu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. » więcej 2016-02-29, godz. 15:07, Kultura i rozrywka Pseudonim Łupaszko W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną dziś legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej major Łupaszko. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »