Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-24, 09:00 Autor: Marek Świercz

Bolesław Bezeg o tym, dlaczego nastała powszechna moda na Żołnierzy Wyklętych

[fot. Kamila Zawłocka]
[fot. Kamila Zawłocka]
- Ostatnio coraz częściej mówi się nie o antykomunistycznym podziemiu, ale o antykomunistycznym powstaniu, w którym w sumie wzięło udział około 600 tysięcy osób - powiedział w Loży Radiowej red.Bolesław Bezeg, koordynator kampanii edukacyjnej na temat Żołnierzy Wyklętych, która będzie miała miejsce na antenie Radia Opole i w przestrzeni publicznej miasta.
Z Bolesławem Bezegiem rozmawia Marek Świercz
Nasz gość opowiada, że mamy ostatnio wielki renesans zainteresowania powojenną partyzantką, żołnierzami antykomunistycznego podziemia, którzy nazywani są Żołnierzami Wyklętymi czy też Żołnierzami Niezłomnymi. Można wręcz mówić o pewnej idealizacji, mitologizacji tych formacji zbrojnych.

- Ale trudno się temu dziwić, bo to jest rodzaj odreagowania czasów, gdy te jednostki były nazywane bandami - mówi nam Bezeg. - Oczywiście takie mitologizowanie nie jest dobre, bo na żadnej wojnie nie mamy do czynienia z żołnierzami bez skazy, tym bardziej w przypadku wojny domowej, w której antykomunistyczni partyzanci mieli świadomość tragizmu swojej sytuacji, wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo.

Przykładem tych kontrowersji może być głośny marsz ONR w Hajnówce, którego patronem był "Bury", znakomity żołnierz, który jest jednak odpowiedzialny za mordy na białoruskiej ludności cywilnej. To z tego powodu prezydent RP Andrzej Duda wycofał swój patronat nad tą imprezą.

- W ramach naszej kampanii edukacyjnej będziemy opowiadali o żołnierzach z terenu Opolszczyzny - mówi Bezeg. - To u nas zakończyła się prowokacja wymierzona w oddział "Bartka", to u nas UB ujęło "Zaporę", w okolicach Niemodlina walczyła grupa "Zagłoby", o której niewiele wiemy. Ubecja prowadziła też śledztwo w sprawie grupy opolskich licealistów, które otrzymało kryptonim "BBC", bo młodzież słuchała serwisów BBC, a to było nielegalne.

W programie kampanii jest także wystawa plenerowa oraz gra miejska.

Zobacz także

2016-02-25, godz. 15:02, Kultura i rozrywka Uciekinier ze Skrobowa W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś uciekinier ze Skrobowa - Tadeusz Czajkowski. » więcej 2016-02-25, godz. 09:54, Patronaty - polecamy Biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych już w niedzielę W zeszłym roku wzięło w nim udział 20 tys. uczestników w 81 miastach, w tym roku zasięg przedsięwzięcia ma być jeszcze większy, a jest możliwość wzięcia w nim udziału także w kilku miejscach na terenie województwa opolskiego… » więcej 2016-02-24, godz. 15:16, Kultura i rozrywka Twórca brzeskiego harcerstwa W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś harcmistrz Wincenty Mucha z Brzegu. » więcej 2016-02-24, godz. 09:05, Publicystyka w Radiu Opole Bolesław Bezeg o tym, dlaczego nastała powszechna moda na Żołnierzy Wyklętych - Ostatnio coraz częściej mówi się nie o antykomunistycznym podziemiu, ale o antykomunistycznym powstaniu, w którym w sumie wzięło udział około 600 tysięcy osób - powiedział w Loży Radiowej red.Bolesław Bezeg, koordynator kampanii… » więcej 2016-02-23, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Poznaj cykl Radia Opole poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych - Można powiedzieć, że „trwa moda na Żołnierzy Wyklętych”, ale to jest odpowiedź na to, co działo się w ostatnich latach, kiedy historia została zmarginalizowana - mówi Bolesław Bezeg, koordynator kampanii poświęconej pamięci… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »