Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-03-04, 15:40 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. WK)

Budowniczy Pałacu Kultury

Władysław Wilczyński [źródło: Historia Lokalna]
Władysław Wilczyński [źródło: Historia Lokalna]
W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz AK i WiN Władysław Wilczyński z Gościęcina.
Władysław Wilczyński pseudonim Lot urodził się 15 października 1927 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem. W listopadzie 1942 roku jako 15-latek wstąpił do Oddziału Samoobrony w rodzinnej miejscowości, a po ukończeniu 16 lat złożył przysięgę żołnierza AK.

W szeregach 5. lwowskiej dywizji piechoty AK brał udział m.in. w walce z oddziałami UPA, a także we wspólnych z sowietami walkach o Tarnopol w ramach Akcji Burza. Udało mu się ukryć, gdy NKWD aresztowało innych AK-owców. Ukrywał się, a potem szczęśliwie dotarł do Polski centralnej i na Śląsk, gdzie w Gościęcinie pod Koźlem osiedliła się jego rodzina.

Tu włączył się w organizację struktur zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a wkrótce został zastępcą dowódcy grypy WiN Olimpia w Gościęcinie. W jej szeregach brał udział w walce z sowieckimi żołnierzami, którzy napadli na mieszkańców wsi.

We wrześniu 1949 r. został aresztowany w pułapce zastawionej na niego na szosie pomiędzy Trawnikami a Naczęsławicami. Po brutalnym śledztwie w Koźlu był sądzony w pokazowym procesie członków gościęcińskiej grupy Olimpia. Otrzymał wyrok 15 lat więzienia.

Wyrok odbywał m.in. w Strzelcach Opolskich, Koźlu i w Warszawie na budowie Pałacu Kultury i Nauki. Pracujący tam więźniowie polityczni dla zmylenia ludności Warszawy ubierani byli w stare niemieckie mundury. W roku 1955 został warunkowo zwolniony.

Ukończył studia i pracował jako projektant, m.in. w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Władysław Wilczyński zmarł 23 kwietnia 2012 r. w Kędzierzynie-Koźlu.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Władysława Wilczyńskiego prezentuje Bolesław Bezeg

Zobacz także

2016-02-23, godz. 15:08, Kultura i rozrywka Cichociemny z Brzegu W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś cichociemny Ezechiel Łoś z Brzegu. » więcej 2016-02-22, godz. 20:25, Kultura i rozrywka [FILM] Koncert w Studiu M Radia Opole poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Koncertem pieśni poświęconych działaczom podziemia antykomunistycznego Radio Opole zainaugurowało cykl „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą...”. W Studiu M wystąpił z recitalem Andrzej Kołakowski, działacz opozycyjny… » więcej 2016-02-22, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Pieśni walki o wolność w Studiu M Radia Opole Andrzej Kołakowski wystąpi dziś (22.02) w Studiu M Radia Opole. Działacz opozycyjny w czasach PRL-u, pieśniarz, poeta i wykładowca akademicki uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. » więcej 2016-02-22, godz. 08:47, Kultura i rozrywka Góral z Lubelszczyzny Rozpoczynamy cykl audycji poświęconych biografiom żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Dziś niepokonany Marian Bobolewski z Brzegu. » więcej 2016-02-20, godz. 12:49, Patronaty - polecamy Cykl o Żołnierzach Wyklętych - POSŁUCHAJ! Wygraj nagrody w konkursie Od 22 lutego do 4 marca w porannej audycji „Na dzień dobry” o godz. 8:40 (powtórka w „Loży Radiowej” o 14:40) będzie okazja posłuchania 3-minutowego cyklu Bolesława Bezega poświęconego pamięci żołnierzy antykomunistycznego… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »