Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-03-04, 15:40 Autor: Bolesław Bezeg (oprac. WK)

Budowniczy Pałacu Kultury

Władysław Wilczyński [źródło: Historia Lokalna]
Władysław Wilczyński [źródło: Historia Lokalna]
W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz AK i WiN Władysław Wilczyński z Gościęcina.
Władysław Wilczyński pseudonim Lot urodził się 15 października 1927 r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem. W listopadzie 1942 roku jako 15-latek wstąpił do Oddziału Samoobrony w rodzinnej miejscowości, a po ukończeniu 16 lat złożył przysięgę żołnierza AK.

W szeregach 5. lwowskiej dywizji piechoty AK brał udział m.in. w walce z oddziałami UPA, a także we wspólnych z sowietami walkach o Tarnopol w ramach Akcji Burza. Udało mu się ukryć, gdy NKWD aresztowało innych AK-owców. Ukrywał się, a potem szczęśliwie dotarł do Polski centralnej i na Śląsk, gdzie w Gościęcinie pod Koźlem osiedliła się jego rodzina.

Tu włączył się w organizację struktur zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a wkrótce został zastępcą dowódcy grypy WiN Olimpia w Gościęcinie. W jej szeregach brał udział w walce z sowieckimi żołnierzami, którzy napadli na mieszkańców wsi.

We wrześniu 1949 r. został aresztowany w pułapce zastawionej na niego na szosie pomiędzy Trawnikami a Naczęsławicami. Po brutalnym śledztwie w Koźlu był sądzony w pokazowym procesie członków gościęcińskiej grupy Olimpia. Otrzymał wyrok 15 lat więzienia.

Wyrok odbywał m.in. w Strzelcach Opolskich, Koźlu i w Warszawie na budowie Pałacu Kultury i Nauki. Pracujący tam więźniowie polityczni dla zmylenia ludności Warszawy ubierani byli w stare niemieckie mundury. W roku 1955 został warunkowo zwolniony.

Ukończył studia i pracował jako projektant, m.in. w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Władysław Wilczyński zmarł 23 kwietnia 2012 r. w Kędzierzynie-Koźlu.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Władysława Wilczyńskiego prezentuje Bolesław Bezeg

Zobacz także

2016-02-25, godz. 15:02, Kultura i rozrywka Uciekinier ze Skrobowa W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś uciekinier ze Skrobowa - Tadeusz Czajkowski. » więcej 2016-02-25, godz. 09:54, Patronaty - polecamy Biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych już w niedzielę W zeszłym roku wzięło w nim udział 20 tys. uczestników w 81 miastach, w tym roku zasięg przedsięwzięcia ma być jeszcze większy, a jest możliwość wzięcia w nim udziału także w kilku miejscach na terenie województwa opolskiego… » więcej 2016-02-24, godz. 15:16, Kultura i rozrywka Twórca brzeskiego harcerstwa W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś harcmistrz Wincenty Mucha z Brzegu. » więcej 2016-02-24, godz. 09:05, Publicystyka w Radiu Opole Bolesław Bezeg o tym, dlaczego nastała powszechna moda na Żołnierzy Wyklętych - Ostatnio coraz częściej mówi się nie o antykomunistycznym podziemiu, ale o antykomunistycznym powstaniu, w którym w sumie wzięło udział około 600 tysięcy osób - powiedział w Loży Radiowej red.Bolesław Bezeg, koordynator kampanii… » więcej 2016-02-23, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Poznaj cykl Radia Opole poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych - Można powiedzieć, że „trwa moda na Żołnierzy Wyklętych”, ale to jest odpowiedź na to, co działo się w ostatnich latach, kiedy historia została zmarginalizowana - mówi Bolesław Bezeg, koordynator kampanii poświęconej pamięci… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »