Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-22, 08:47 Autor: Wiktor Krzewicki (oprac. WK)

Góral z Lubelszczyzny

Marian Bobolewski [źródło: Historia Lokalna]
Marian Bobolewski [źródło: Historia Lokalna]
Rozpoczynamy cykl audycji poświęconych biografiom żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Dziś niepokonany Marian Bobolewski z Brzegu.
Marian Bobolewski ps."Góral" urodził się 25 marca 1927 roku w Piaskach Luterskich na Lubelszczyźnie. Jako dwunastolatek w 1939 roku wspólnie z kolegą ukrył dwa karabiny, wkrótce wstąpił do paramilitarnej organizacji „Orlęta”, uczestniczył też w tajnym nauczaniu.

W listopadzie 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej, ale już w 1944 roku został zaprzysiężony jako żołnierz oddziału „Jacka” w Narodowych Siłach Zbrojnych.

Po zajęciu Lubelszczyzny przez sowietów jego oddział nie zaprzestał działalności i już wkrótce – jesienią 1944 roku 17-letni Marian Bobolewski znalazł się w grupie 13 żołnierzy „Jacka” sądzonych za działalność wrogą wobec ZSRR. Trzech jego kolegów skazano na śmierć, on sam ze względu na młody wiek otrzymał stosunkowo łagodną karę - 8 lat więzienia.

Wyrok rozpoczął w osławionym Zamku Lubelskim, gdzie był wielokrotnie torturowany. Bity do utraty przytomności, głodzony, straszony rozstrzelaniem i wywózką na Sybir. Podczas jednego z przesłuchań kopniakiem wybito mu oko. Przewieziony do Wronek wyszedł na wolność w ramach amnestii 1 marca 1946 roku.

Szukając swego miejsca, osiadł w Brzegu. Przez długie lata był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, dopiero w roku 1990 decyzją Sądu Najwyższego doczekał się uniewinnienia.

Po 1989 roku zaangażował się w działalność kombatancką. Uczestniczył w działaniach Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, był też jednym z głównych inicjatorów ustanowienia ogólnopolskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marian Bobolewski zmarł 13 listopada 2010 r.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Mariana Bobolewskiego przybliża Wiktor Krzewicki

Zobacz także

2016-03-01, godz. 15:04, Kultura i rozrywka Żołnierz Zośki W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz Zośki Stefan Gorgoń. » więcej 2016-03-01, godz. 10:49, Wiadomości z regionu Karbowiak: Pogłębia się wiedza o Żołnierzach Wyklętych - Dzisiejsze święto ma szczególną oprawę społeczną - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” historyk Arkadiusz Karbowiak, jeden z inicjatorów ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Poza… » więcej 2016-03-01, godz. 09:17, Poranna rozmowa Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, historyk Dzięki ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o ludziach, którzy nie pogodzili się z narzuconą Polsce po 1945 roku władzą jest coraz większa. Jak podkreśla inicjator tego dnia Arkadiusz Karbowiak… » więcej 2016-03-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu 1 marca Opole upamiętni Żołnierzy Wyklętych. Przygotowano szereg uroczystości i wydarzeń Inscenizacje nawiązujące do działalności żołnierzy w podziemiu antykomunistycznym oraz uroczystości patriotyczne. Tak będzie obchodzony dzisiaj w Opolu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. » więcej 2016-02-29, godz. 15:07, Kultura i rozrywka Pseudonim Łupaszko W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną dziś legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej major Łupaszko. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »