Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-02-25, 15:02 Autor: Wiktor Krzewicki (oprac. WK)

Uciekinier ze Skrobowa

Tadeusz Czajkowski [źródło: Historia Lokalna]
Tadeusz Czajkowski [źródło: Historia Lokalna]
W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś uciekinier ze Skrobowa – Tadeusz Czajkowski.
Tadeusz Czajkowski – używający pseudonimów. „SAS”, a potem „Kotwica” – pochodził z Buczacza. Młodość spędził w Czortkowie na Kresach, tam też wstąpił do Armii Krajowej.

Najpierw był żołnierzem oddziału „Kedywu” Inspektoratu - Obwodu AK Czortków. W jego szeregach brał udział w akcjach sabotażowo-dywersyjnych, między innymi wysadzając niemieckie transporty wojskowe, by wspomóc sojusznika – Armię Czerwoną na froncie wschodnim.

W kwietniu 1944 roku, kiedy Armia Czerwona wkroczyła do Czortkowa, został wcielony do 7 Pułku Artylerii Ciężkiej w 1 Armii Wojska Polskiego. Walczył na szlaku Chełm-Lublin-Puławy-Wólka Prefecka-Przyczółek Magnuszewski-Góra Kalwaria, w końcu warszawska Praga.

Brał udział we wsparciu artyleryjskim dla przeprawy żołnierzy Berlinga przez Wisłę z pomocą dla Powstania Warszawskiego.

Tu w listopadzie 1944 roku za swoją wcześniejszą przynależność do AK został aresztowany przez NKWD i wkrótce trafił do obozu internowania w Skrobowie koło Lubartowa.

27 marca 1945 roku znalazł się wśród 48 więźniów, którzy obezwładnili kilku strażników i zdołali uciec. Wkrótce trafili do partyzanckiego oddziału legendarnego „Orlika” majora Mariana Bernaciaka, z którym Tadeusz Czajkowski brał udział w wielu akcjach oddziału, m.in. w bitwie w Lesie Stockim oraz w rozbiciu więzienia UB w Puławach.

Po rozwiązaniu oddziału wyjechał na Ziemie Odzyskane i odtąd często zmieniał miejsce pobytu. Pracował w zawodzie architekta. Dopiero w latach 80. rozpoczął współpracę z organizacjami kombatanckimi.

W roku 1996 osiadł na stałe w Brzegu. Był inicjatorem postawienia w Opolu pomnika ku czci żołnierzy wyklętych oraz współinicjatorem ogólnopolskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tadeusz Czajkowski zmarł 30 czerwca 2012 r.

Historie żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną prezentujemy w ramach cyklu „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. /Odcinki emitowane 29.02-04.03 od poniedziałku do piątku, godz. 8:40, powtórka o 14:40/
Historię Tadeusza Czajkowskiego przybliża Bolesław Bezeg

Zobacz także

2016-02-23, godz. 15:08, Kultura i rozrywka Cichociemny z Brzegu W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś cichociemny Ezechiel Łoś z Brzegu. » więcej 2016-02-22, godz. 20:25, Kultura i rozrywka [FILM] Koncert w Studiu M Radia Opole poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Koncertem pieśni poświęconych działaczom podziemia antykomunistycznego Radio Opole zainaugurowało cykl „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą...”. W Studiu M wystąpił z recitalem Andrzej Kołakowski, działacz opozycyjny… » więcej 2016-02-22, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Pieśni walki o wolność w Studiu M Radia Opole Andrzej Kołakowski wystąpi dziś (22.02) w Studiu M Radia Opole. Działacz opozycyjny w czasach PRL-u, pieśniarz, poeta i wykładowca akademicki uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. » więcej 2016-02-22, godz. 08:47, Kultura i rozrywka Góral z Lubelszczyzny Rozpoczynamy cykl audycji poświęconych biografiom żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…”. Dziś niepokonany Marian Bobolewski z Brzegu. » więcej 2016-02-20, godz. 12:49, Patronaty - polecamy Cykl o Żołnierzach Wyklętych - POSŁUCHAJ! Wygraj nagrody w konkursie Od 22 lutego do 4 marca w porannej audycji „Na dzień dobry” o godz. 8:40 (powtórka w „Loży Radiowej” o 14:40) będzie okazja posłuchania 3-minutowego cyklu Bolesława Bezega poświęconego pamięci żołnierzy antykomunistycznego… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »