Radio Opole » „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” » Artykuły

Artykuły

2016-03-01, 10:49 Autor: Jacek Rudnik (oprac. JK)

Karbowiak: Pogłębia się wiedza o Żołnierzach Wyklętych

Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. materiały organizatora]
Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych [fot. materiały organizatora]
– Dzisiejsze święto ma szczególną oprawę społeczną – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” historyk Arkadiusz Karbowiak, jeden z inicjatorów ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Poza oficjalnymi obchodami jest organizowanych sporo wydarzeń w jakimś sensie promujących wiedzę o naszej historii- dodał.
– To są biegi, pokazy grup rekonstrukcyjnych, konferencje naukowe, koncerty, test wiedzy – już drugi raz z kolei mieliśmy okazję gościć w sali opolskiego ratusza, cieszy się on coraz większym zainteresowaniem – wyjaśnia gość Radia Opole.

Opolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wypełnią m.in. inscenizacje nawiązujące do działalności żołnierzy w podziemiu antykomunistycznym oraz uroczystości patriotyczne. Wiedza na temat historycznych wydarzeń dotyczących oporu wobec władzy sowieckiej jest m.in dzięki takim obchodom jak dziś, coraz większa – dodał Arkadiusz Karbowiak

– 10 lat temu miałem okazje rozmawiać z różnymi osobami. Widać było, że o żołnierzach podziemia antykomunistycznego nie wiedzieli praktycznie nic. Dzisiaj można zauważyć, że ta wiedza się pogłębiła: są organizowane konkursy, uczniowie mają możliwość wygłaszania referatów – wyjaśnia historyk.

Marsz pamięci oraz uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu Wolności poprzedzi msza święta w katedrze o godzinie 16:00. Uroczystości uświetni też asysta wojskowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Orkiestra Dęta Zakładów Górażdże Cement S.A. Grupa Rekonstrukcji Historycznej OKA z Namysłowa przedstawi inscenizację, która przeniesie widzów w klimat czasów Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzony po raz szósty w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, które upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę 7 przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Arkadiusz Karbowiak cz. 1
Arkadiusz Karbowiak cz. 2

Zobacz także

2016-03-05, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Wystawa o Żołnierzach Wyklętych na rynku w Opolu 'Żołnierze Wyklęci na Opolszczyźnie' to wystawa, którą od piątku (4.03) możemy oglądać na opolskim rynku. Ekspozycja przedstawia życiorysy i zdjęcia działaczy podziemia antykomunistycznego. Część z nich osiedliła się w naszym… » więcej 2016-03-04, godz. 15:40, Kultura i rozrywka Budowniczy Pałacu Kultury W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś żołnierz AK i WiN Władysław Wilczyński z Gościęcina. » więcej 2016-03-03, godz. 16:11, Kultura i rozrywka Ocalony z obławy augustowskiej W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą…” dziś ocalony z obławy augustowskiej Józef Paczosa. » więcej 2016-03-02, godz. 15:03, Kultura i rozrywka Szefowa łączniczek W cyklu biografii żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną pt. „A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą...” dziś Krystyna Orzechowska pseudonim „Ścibor”. » więcej 2016-03-02, godz. 06:13, Wiadomości z regionu Historyczna inscenizacja uświetniła opolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Żołnierze skupieni wokół Armii Krajowej postanawiają wyjść z lasu i dołączyć do utworzonego po wojnie Ludowego Wojska Polskiego. To jednak kończy się interwencją NKWD i zastrzeleniem jednego z partyzantów. To scenariusz odegranej… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »