– Można powiedzieć, że „trwa moda na Żołnierzy Wyklętych”, ale to jest odpowiedź na to, co działo się w ostatnich latach, kiedy historia została zmarginalizowana – mówi Bolesław Bezeg, koordynator kampanii poświęconej pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy obecni byli także na Opolszczyźnie.
– Mieliśmy w Opolu grupę licealistów, której rozpracowanie Urząd Bezpieczeństwa określił kryptonimem „BBC”, dlatego że licealiści słuchali wiadomości BBC a to było nielegalne w tym czasie. Na terenie Opolszczyzny było kilka oddziałów zbrojnych. W raportach UB z tego okresu są określane jako „bandy”. W okolicach Niemodlina, Borów Niemodlińskich działała grupa „Zagłoby”, była tutaj likwidowana grupa „Bartka”, Narodowych Sił Zbrojnych w ramach operacji „Lawina” – wyjaśnia Bezeg.
Radio Opole przygotowało w tym roku specjalny cykl poświęcony Żołnierzom Wyklętym.
– 3-minutowe audycje są emitowane w paśmie porannym oraz w Loży Radiowej – dodaje koordynator kampanii. – Audycje poświęcone Żołnierzom Wyklętym z Opolszczyzny to takie 3-minutowe krótkie informacje. Przewidziany jest także konkurs dla uważnych słuchaczy cyklu – wyjaśnia Bezeg.
Do wygrania są patriotyczne koszulki, bluzy i kubki z logo Radia Opole. W programie tegorocznych obchodów znalazły się także koncert Andrzeja Kołakowskiego, gra miejska czy rekonstrukcja historyczna. – Na zakończenie cyklu przewidziana jest wystawa poświęcona głównie żołnierzom wyklętym związanym z Opolszczyzną – podsumowuje Bolesław Bezeg.