Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć”…
2019-02-28, 22:00 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Reporter nie jest maszyną, reporter ma czuć” – Wojciech Tochman o swoim warsztacie, nowej książce i konsekwencjach reprodukowania traum

Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
Wojciech Tochman [fot. Agnieszka Lubczańska]
„Pianie kogutów, płacz psów” to najnowsza książka Wojciecha Tochmana, z którą autor przyjechał do Opola na spotkanie z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Przed spotkaniem w WBP odwiedził Radio Opole.

Czy pan współczuje bohaterom swoich książek? Co pana napędza do pisania? Czy słysząc tak tragiczne historie człowiek musi się uniewrażliwić, żeby móc to znieść? Jak wygląda pana warsztat? W jaki sposób zjednuje pan sobie ludzi, żeby zechcieli o swoich doświadczeniach, o swojej traumie opowiedzieć? O to m.in. pytali znanego reportażystę Wojciecha Tochmana w audycji „Rewiry kultury” Beata Granatowska i Ireneusz Prochera.
Okładka najnowszej książki Wojciecha Tochmana- Konsekwencje ludobójstwa - o tym piszę w książkach. Jak ludobójstwo zdewastowało i wciąż dewastuje wspólnotę. Co się dzieje ze wspólnotą, kiedy wspólnota nie nazywa po imieniu tego, co się tam stało, co sobie sama zrobiła... Kiedy sprawy z przeszłości są nie załatwione... – opowiadał w „Rewirach kultury” Wojciech Tochman.

Tłumaczył, że dwa słowa są dla reportera motorem do pracy, brzmią one: "Nie wiem" i że czasem warto postawić pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi... - Nie wiem, nie rozumiem, dziwie się i wtedy dopytuję ludzi, czy to, co zaobserwowałem, to co mi się wydaje, czy to o czym przeczytałem albo usłyszałem, rzeczywiście się dzieje – mówił autor. Tłumaczył, że, aby reporter od swoich bohaterów coś dostał, coś zrozumiał i poczuł, musi być empatyczny. - Jeśli nie czuje, lepiej, żeby nie pisał... – mówi Tochamn.

Bohaterów swoich książek prosi o opowieść i daje im poczucie bezpieczeństwa. To oni decydują, jak rozmowa będzie przebiegała i wiedzą, że reporter nie zaskoczy ich pytaniem, które mogłoby je powtórnie traumatyzować, ranić... - I ludzie mówią – opowiada Tochman. - Bardzo jestem wszystkim tym osobom wdzięczy. Bo często te rozmowy są dla mnie trudne, ale najtrudniejsze są dla tych ludzi... – dodaje.

- Ludobójstwo może wydarzyć się wszędzie – twierdzi autor. - Największe ludobójstwo na świecie wydarzyło się w środku Europy... Ja piszę o ludziach, którym przydarzyła się wojna, ale piszę to dla nas wszystkich, żeby czytelnicy zobaczyli w tych opowieściach, że to nie są opowieści o Kambodży, o Bośni czy o Ruandzie, tylko są to takie powiększające lustra, które na przykładzie tych trzech miejsc pokazują cały świat – mówi autor.
Wojciech Tochman - 1 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 2 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 3 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 4 cz. rozmowy
Wojciech Tochman - 5 cz. rozmowy
Spotkanie w WBP w Opolu poprowadziła Agnieszka Zientarska, autorka czwartkowej audycji Wszystko o literaturze i współautorka poniedziałkowej Debaty o kulturze. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2020-01-04, godz. 14:18 Świat ubrany w kolory. Rozmowa z Anetą Barglik i Katarzyną Myślińską Aneta Barglik wydała autorski kalendarz prezentując w nim swoją twórczość. Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa Sztalugowego Instytutu Sztuk Pięknych… » więcej 2019-12-10, godz. 17:45 Bartosz Bielenia gościem "Rewirów kultury" Bartosz Bielenia to aktor młodego pokolenia, który po roli w najnowszym filmie Jana Komasy "Boże Ciało" może z pewnością mówić, że "złapał wiatr w… » więcej 2019-07-12, godz. 13:00 Tomasz Duszyński w Rewirach Kultury! "Od początku całą książkę miałem poukładaną w głowie" - zapewnia Tomasz Duszyński, autor powieści "Glatz". Ireneusz Prochera rozmawiał z nim o inspiracjach… » więcej 2019-03-21, godz. 14:05 Światowy Dzień Czytania Tolkiena 25 marca obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). W świecie… » więcej 2019-03-05, godz. 11:50 - Chcemy, żeby ten film spełniał wszystkie wymogi najwyższej jakości, a do tego brakuje nam już bardzo niewiele –… Czy młodzi adepci sztuki reżyserskiej marzą o Oscarach? Od czego zaczyna się droga do własnego filmu? Czy trudno przebić się w środowisku reżyserów i… » więcej 2019-01-25, godz. 10:56 Joanna Kuciel-Frydryszak o książce "Służące do wszystkiego" [FILM] Miała być silna, pracowita i pobożna. Takich cech najczęściej oczekiwano od polskiej służącej czasów międzywojnia. Zostawały nimi już kilkunastoletnie… » więcej 2018-12-22, godz. 15:37 Książka pod choinkę? Witold Sułek rekomenduje ciekawe lektury! Z opolskim księgarzem, filozofem i poetą Witoldem Sułkiem rozmawialiśmy o książkach. To jeden z najczęściej wybieranych prezentów pod choinkę. Co warto… » więcej 2018-12-05, godz. 10:50 "Błoto słodsze niż miód" - Małgorzata Rejmer o komunistycznej Albanii Reportażystka i pisarka Małgorzata Rejmer opowiedziała w "Rewirach kultury" o książce "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii". To reportaż… » więcej 2018-11-13, godz. 10:54 Tomasz Michniewicz o książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" Tomasz Michniewicz - reportażysta, podróżnik, radiowiec - był gościem "Rewirów kultury". W programie opowiedział o swojej najnowszej książce "Chrobot… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »