Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści…
2018-02-26, 19:25 Autor: Justyna Dziedzic

Władysław Broniewski i Julian Tuwim w opowieści biografisty Mariusza Urbanka

Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Władysław Broniewski, Julian Tuwim [arch. Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Władysławie Borniewskim
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Mariuszem Urbankiem o Julianie Tuwimie
Władysław Broniewski to postać wieloznaczna i barwna. Życie poety, tłumacza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej opisał Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic pytała autora o wiele wątków biograficznych, również o miłość - Każdy prawdziwy poeta był człowiekiem kochliwym. Kochał i był kochany. Kochał tak jak to robią poeci, czyli pisał dla wybranek swojego serca wiersze. Rozbił to w sposób taki, który u Pań może budzić oburzenie. Ten sam wiersz, który uważał za szczególnie udany, wysyłał bowiem do kilku dam i zwykle okazywało się to skuteczne u większości z nich. Korzystał z tego. – mówi autor biografii o Bronisławie Broniewskim.

Wiele decyzji, także ta o powrocie 1945 roku do Polski była w dużej mierze spowodowana miłością. On wracał przede wszystkim do ukochanej kobiety. Do najważniejszej zaraz po córce Ance, bo nie ma wątpliwości że ona była tą jedyną w jego życiu. Niemniej wracał też do miłości męsko-damskiej do Marii Zarębińskiej.- mówi Mariusz Urbanek.

Justyna Dziedzic rozmawiała z biografem również o innym autorze, któremu poświęcił książkę. Poeta, autor wodewili, skeczy, tekstów piosenek i librett operowych, Julian Tuwim - Chciałby, aby mówić i myśleć o nim poeta. To było w rozumieniu Tuwima dla niego najwyższa jakość. Jeśli ktoś był poetą, to na dzień dobry miał u Tuwima taryfę ulgową i dobre traktowanie i podziw. Poeci to szczególny rodzaj ludzi. – mówi Mariusz Urbanek.

- Historia adopcji była ciekawa i charakterystyczna dla postaci Tuwima. On poślubiając Stefanię, miłość swojego życia i muzę swojej twórczości zdecydowali wspólnie, ze nie będą mieli dzieci. Powodem tego była obawa, ze słaba i chorowita żona może tego nie przeżyć. Nie mieli dzieci, zdecydowali się na to bardzo późno. Dwa lata po II wojnie światowej, kiedy Tuwim był już mocno po pięćdziesiątce, Pani Stefania też. To był taki rodzaj ekspiacji, zadośćuczynienia, spłaty długu. Tuwim miał bowiem ogromny kompleks, ze nie był w czasie wojny z Polakami, nie był z Żydami. Nie był i z jednym i z drugim narodem, z którym czuł więź - dodaje autor książki o Tuwimie.

Zobacz także

2021-04-02, godz. 16:31 Duchowe i muzyczne przeżywanie Triuddum Paschalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Jak wygląda przeżywanie Triuum Paschalnego w tradycji luterańskiej, skoro to Wielki Piątek jest dniem, na którym koncentruje się najwięcej uwagi? Jaka kolorystyka… » więcej 2021-04-02, godz. 15:15 O strukturze Wielkiego Postu i ludowym podejściu do Triduum Paschalnego oczami muzykologów Kiedy zaczyna się świętowanie, ile dni tak naprawdę trwa Triduum Paschalne i co warto wiedzieć o muzycznym wymiarze przeżywania dni wieńczących Wielki… » więcej 2021-04-02, godz. 10:15 Izabela Jasińska o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś na Opolszczyźnie Izabela Jasińska, etnografka z Muzeum Śląska Opolskiego, opowiada o zwyczajach okresu Wielkiejnocy dawniej i dziś. Rozmawiamy nie tylko obrzędowości Wielkiego… » więcej 2021-03-31, godz. 14:44 Święta w Meksyku. Agnieszka Kimla opowiada o Wielkanocy Na antenie Radia Opole połączyliśmy się z opolanką w Meksyku - Agnieszką Kimlą. Nasza rozmówczyni opowiedziała o meksykańskich tradycjach związanych… » więcej 2021-03-29, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Jak co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dziś dyskutujemy o płycie Jona Batiste'a, „We Are”, książce autorstwa Kazuo Ishiguro… » więcej 2021-03-24, godz. 12:09 Czy Patryk Szymański znalazł złoto w Tanzanii? Prymitywne metody wydobywcze i bogactwo tylko dla wybranych. O kopalni złota, którą na swojej drodze napotkał w Tanzanii opolski podróżnik - Patryk Szymański… » więcej 2021-07-30, godz. 21:11 Królowa Odbicia - słuchowisko dla dzieci powstało na Politechnice Opolskiej. Rozmowa z dr inż. Anną Deptułą i Dawidem… Na Politechnice Opolskiej powstała internetowa, kulturalna propozycja dla dzieci. Grupa studentów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki przygotowała… » więcej 2021-03-22, godz. 21:00 Rekomendacje nowości muzycznych, literackich oraz filmowych! Co poniedziałek omawiamy nowości muzyczne, literackie oraz filmowe. Dyskutujemy o płycie Lany Del Rey - „Chemtrails Over The Country Club”, książce autorstwa… » więcej 2021-03-18, godz. 22:15 Z wizytą w Pokoju u diakon Katarzyny Kowalskiej i księdza Eneasza Kowalskiego: o radościach, troskach i życiu kulturalnym… Wybraliśmy się do Pokoju (pow. namysłowski), który każdego roku z powodzeniem zamienia się w wielki salon muzyczny, by przekonać się jaki jest stan zabytkowych… » więcej 2021-03-08, godz. 21:01 Agata Wilczek o wystawie w Prudnickim Ośrodku Kultury Rozmawiamy z Agatą Wilczek - artystką- malarką i rzeźbiarką, kustoszką Galerii NA PODDASZU Prudnickiego Ośrodka Kultury o wystawie "Na ślubnym kobiercu"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »