Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka
2017-12-09, 14:30 Autor: Justyna Dziedzic

Mniejsi bracia w opisach Roberta Pucka

Robert Pucek [fot. Krzysztof Środa]
Robert Pucek [fot. Krzysztof Środa]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Robertem Puckiem
Robert Pucek to outsider, tłumacz i pisarz żyjący jak bohaterowie „Siekierezady” Edwarda Stachury. Wyczulony na drobne poruszenia światła padającego na rosę, przejęty pająkami, które przędą swoje nici w kątach starych komórek, drewutni, chat.

Potrafiący opisać barwy motylich skrzydeł z poetyckim sznytem, nie abdykując z szorstkości charakterystycznej dla ludzi lasu, dalekich, szumiących drzew, późnojesiennej ziemi, która krzepnie w skorupę. Czyta mądre księgi w leśnych ostępach, nad którymi kruki zataczają swoje koła. Jego książka "Pająki pana Roberta" była nominowana do Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej Gdynia.

Siedemnaście zwierząt – pomimo tytułu w książce Roberta Pucka chodzi nie tylko o zwierzęta, lecz – jak chciał Umberto Eco – o „obietnicę objawienia niepokojących, ale i oświecających prawd". Ten osobisty bestiariusz bierze za punkt wyjścia krokodyle, ćmy, słonie czy wilki, by opowiadać o sprawach najbardziej uniwersalnych: miłości, cierpieniu, pragnieniu i śmierci. Robert Pucek sięga do twórczości największych pisarzy, poetów i filozofów, szukając drogi między myślą Zachodu i Wschodu.

Zobacz także

2017-12-18, godz. 20:00 Jacek Cybis opowiada o ojcu malarzu Janie Cybisie [FILM] Jan Cybis był wybitnym malarzem, pedagogiem i krytykiem sztuki, który uważany jest za przedstawiciela nurtu kolorystów. Twórca pochodzący ze Śląska Opolskiego… » więcej 2017-12-15, godz. 17:00 Kamp i kicz, czyli jak do sztuki trafiali Carringtonowie z serialu Dynastia Kalina Jędrusik, Leopold Tyrmand i polska Sarmacja - co łączy ich wszystkich? Okazuje się, że kamp. Jest to estetyka i konwencja stylistyczna, która za sprawą… » więcej 2017-11-23, godz. 12:00 Debata o kulturze – "Klasyka wciąż żywa? Tradycja i współczesność polskiego teatru" [FILM] Teksty klasyczne bywają różnie traktowane przez współczesnych reżyserów. Jedni podchodzą do nich klasycznie, inni eksperymentalnie. W Opolu odbywają się… » więcej 2017-11-28, godz. 19:00 Czy podwyżka to jedyny sposób na osiągnięcie spełnienia? Odpowiada Tomasz Cymerman Tomasz Cymerman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawia sztukę „Podwyżka” na podstawie komedii Georges’a Pereca. Reżyser zadaje w swoim spektaklu… » więcej 2017-11-16, godz. 19:29 Selfie, wyznania i dialog kobiet w Internecie - opowieść Zofii Krawiec W Internecie można znaleźć wiele zdjęć, autoportretów, selfi i opowieści kobiet. Skąd wzięło się to zjawisko i dlaczego konfesyjne wyznania są coraz… » więcej 2017-11-13, godz. 10:00 Grzegorz Brzozowski o filmowaniu couchsurfingu Grzegorz Brzozowski w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiada o swoich filmach, w których nakręcił różne oblicza couchsurfingu. Jest to sposób na współczesne… » więcej 2017-11-02, godz. 20:00 Jerzy Kisielewski o tym jak to jest być pierwszą wodą po Kisielu Jerzy Kisielewski wydał książkę "Pierwsza woda po Kisielu", która jest niezwykłą opowieścią, wzbogaconą wieloma anegdotami na temat życia rodzinnego… » więcej 2017-10-27, godz. 19:00 Polski rynek fotografii - ceny, artyzm, biznes. Opowieść Katarzyny Sagatowskiej Jaką cenę na rynku sztuki osiągają fotografie polskich autorów, jak zbudować swoją własną kolekcję i jak radzą sobie młodzi fotografowie. Na te pytania… » więcej 2017-11-08, godz. 10:00 Marcin Koszałka o tym jakim jest nauczycielem i jak sam uczył się robić filmy Operator, reżyser i scenarzysta. Profesor sztuki filmowej. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »