Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest…
2017-10-03, 19:00 Autor: Justyna Dziedzic

Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie!

Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Szkło użytkowe autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Drosta [fot. Marcin Skomudek]
Posłuchaj cz.1 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.2 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.3 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.4 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Posłuchaj cz.5 reportażu o artystycznym szkle przemysłowym E.J.Drostów
Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków zyskała wartość sztuki użytkowej. Ich prace podziwiać można w muzeach regionalnych, narodowych w Polsce, ale również światowych w Berlinie, Pradze i Nowym Jorku. Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to artyści szkła prasowanego i porcelany. Urodzili się na Opolszczyźnie w latach 30 tych, ale witalności może pozazdrościć im niejeden młody człowiek. Poznali się na artystycznych studiach w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (współcześnie Akademia Sztuk Pieknych). Ukończyli Wydział Szkła i Grafiki.
Artystka projektowała w katowickich zakładach porcelany „Bogucice”.
Jan Drost początkowo trafił do zakładów optycznych. Potem projektował w Hucie Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Żona dołączyła do twórców w Ząbkowicach. Dzięki staraniom jej męża powstał tam Ośrodek Wzornictwa.
Linia szklanych naczyń Radiant, który stworzył z małymi koralikami w różnych kolorach zaskakuje projektantów po dziś dzień. Linia Diatret z kolei ma ażurowe wykończenie na obrzeżach i również podziwiana jest w całej Europie.

Swoje życie związali z projektowaniem szła prasowanego i porcelany.
Dziś artyści spędzają emeryturę w pod opolskim Pokoju, gdzie mieszkają wśród sowich grafik, obrazów i rzeź, a ich życie wciąż toczy się wokół sztuki.

Eryka Trzewik-Drost i Jan Drost to małżeństwo artystów, którzy tworzyli unikatowe projekty szkła artystycznego. Ich pomysły trafiały do masowej produkcji, a stamtąd do wielu polskich domów. Przeciętny Polak podawał w nich sałatkę jarzynową, a dziś dzieła te osiągają zwielokrotnioną wartość i prezentowane są na wystawach designu w Japonii, Nowym Jorku czy Skandynawii.

Małżeństwo artystów, mimo przeżytych blisko 90 lat, wciąż tworzy i cieszy się niezwykłą witalnością. Mieszkają w Pokoju, gdzie odwiedziła ich Justyna Dziedzic by zapytać o eksperymenty, które przeprowadzali na szkle.

W reportażach pojawi się również głos historyk sztuki dr Joanny Filipczyk, która opowie o wzornictwie przemysłowym lat 60. i 70. oraz walorach artystycznych projektów Drostów. Wspomnimy znane projekty tj. Diatret czy Asteroid.
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 1
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 2
Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! cz. 3

Zobacz także

2017-10-24, godz. 22:00 Debata o kulturze: Religia w przestrzeni publicznej - dawniej i dziś Są różne głosy na temat religii w przestrzeni publicznej. Pojawiają się żądania prawa do świeckości przestrzeni publicznej – poprzez niezawłaszczanie… » więcej 2017-10-20, godz. 20:00 Legenda Fugazi, książka o Republice i Beats of Freedom - o wszystkim opowiada autor Leszek Gnoiński Wybitny znawca polskiej sceny rockowej, autor książek oraz filmów o tej tematyce. Leszek Gnoiński opowiada w rozmowie z Justyną Dziedzic o wielu historycznych… » więcej 2017-10-17, godz. 20:00 Tomasz Knittel - o zjawiskowym filmowaniu muzyki Tomasz Knittel w swoim dorobku ma filmy opowiadające o rożnych gatunkach muzycznych. Autor nakręcił obrazy o kilku ciekawych historiach muzycznych. Od tradycji… » więcej 2017-10-13, godz. 00:00 Marian Dziędziel w szczerej rozmowie o życiu - również tym artystycznym Marian Dziędziel gra w teatrze i telewizji ale również stworzył wiele wybitnych filmowych kreacji. Dał się zapamiętać m.in. z ról: Tadeusza Makowskiego… » więcej 2017-10-23, godz. 11:00 "Flow" Tymona Markowskiego to artystyczny obraz rzeki Tymon Markowski jako fotograf przez wiele lat związany z prasą. Został uczestnikiem Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Dołączył do kolektywu fotografów… » więcej 2017-09-30, godz. 10:00 Mecenas Roman Jarosiński o problemach właścicieli obiektów zabytkowych Mecenas Roman Jarosiński w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiedział o ochronie dziedzictwa kulturowego. Wspomniał z jakimi problemami przychodzą po porady… » więcej 2017-09-29, godz. 10:00 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe - jak je rozróżnić Profesor Mariusz Sawicki z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z Justyna Dziedzic opowiedział na czym polegają różnice między materialnym, a niematerialnym… » więcej 2017-09-28, godz. 22:00 Debata o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu pt. "54 lata tradycji, co zrobić z tym muzycznym dziedzictwem" KFPP w Opolu jest marką miasta. Mieszkańcom zależy na tym, by przyciągał zainteresowanie m.in. widowni, ale co ważne stanowił wartość dla samego miasta… » więcej 2017-09-22, godz. 00:00 Debata o dziedzictwie kulturowym i 8 wiekach Opola "8 wieków Opola, co zrobić z tym dziedzictwem" pod takim tytułem odbyła się debata na opolskim rynku z udziałem specjalistów. W rozmowie wzięli udział… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »