Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Najważniejsze wydarzenia roku 2017 - bilans Radia…

Najważniejsze wydarzenia roku 2017 - bilans Radia Opole

2017-12-31, 10:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2017 Powrót braci

Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Ponad dekadę temu, gdy prawica dzierżyła rządy po raz pierwszy, do Opola zjechał red. Maciej Muzyczuk, by zaprezentować swój film poświęcony Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom. Nie brakowało mu odwagi, bo na dyskusję o filmie zaprosił opolan do auli Uniwersytetu Opolskiego, kiedyś auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, tej samej, którą bracia Kowalczykowie wysadzili w powietrze. Radio Opole zorganizowało wtedy debatę na temat Kowalczyków, która okazała się być umiarkowanie udana, bo praktycznie nikt nie chciał wziąć w niej udziału. Poza pierwszym rektorem WSP prof. Franciszkiem Markiem, który skrytykował tamten zamach, ale nie z powodów ideowych, ale dlatego, że uderzył on w zasoby z trudem budowanej opolskiej uczelni.
Dziś byłoby pewnie inaczej, mielibyśmy raczej problem ze znalezieniem osób potępiających Kowalczyków, za to apologetów nie trzeba by było daleko szukać. Nowa polityka historyczna, mocno akcentująca pamięć Żołnierzy Wyklętych i walkę z komunizmem, zobaczyła w czynie Kowalczyków kontynuację heroicznie beznadziejnej walki antykomunistycznego podziemia, uznała ich za następców „leśnych”. Złota Sala w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została nazwana ich imieniem, w ramach dekomunizacji opolskich ulic wojewoda Adrian Czubak (wyręczając radnych, którzy wyraźnie zrobili tu unik) postanowił, że ulica Obrońców Stalingradu zostanie ulicą braci Kowalczyków. Nie bez zgrzytów, bo znaleźli się biznesmeni, którym ta – polityczna, jak stwierdzili – nazwa się nie podoba, bo woleliby neutralną, na przykład ulicę Firmową.

Problem z polską polityką historyczną od zawsze jest taki, że jest mocno niekonsekwentna, uzależniona od politycznego klimatu. Dmowski, jeszcze kilkanaście lat temu potępiany jako paskudny nacjonalista, dziś jest traktowany jako jeden z zasłużonych ojców polskiej niepodległości (choć niektórzy mu potomków z ONR w glanach nie mogą darować). Podobnie jest z czynem Kowalczyków, który przez lata był pokazywany jako zbrodniczy zamach a i dziś może się niektórym kojarzyć (bo to bardzo łatwa analogia) z terroryzmem. Tych wątpliwości nikt nie przekreśli, ale pewne jest, że Jerzemu i Ryszardowi należy się pamięć i szacunek za to, że w czasach beznadziejnego duchowego marazmu i powszechnego zwątpienia znaleźli odwagę, by dać świadectwo. I zapłacili za to wysoką cenę. Bo tak przy okazji: czy ktoś ma wątpliwości, że lepszym patronem wielkiego osiedla są akowcy niż komuniści z ZWM? I naprawdę nie dziwi obecność tłumu zwykłych ludzi i VIP-ów na pogrzebie Ryszarda Kowalczyka, który odszedł od nas w tym roku.

Zobacz także

2017-12-31, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Anno Domini 2017 okiem Radia Opole Czym żyliśmy w kończącym się roku? Zapraszamy do wspólnego wspominania najważniejszych zdarzeń 2017 roku w regionie okiem... oczywiście Radia Opole! » więcej 2017-12-31, godz. 21:00, Wiadomości z regionu BILANS 2017 Rondo (Rodło) niezgody To podobno jest afrykańska przypowieść, przypomniana w jednym z filmów Orsona Wellesa. Skorpion prosi żabę, żeby przewiozła go na drugą stronę rzeki. Żaba się godzi i gdzieś na środku nurtu skorpion wbija jej żądło. Zanim… » więcej 2017-12-31, godz. 20:00, Wiadomości z regionu BILANS 2017 Pudło w prezencie Zwykle dostajemy prezent w pudełku, tym razem dostaliśmy pudełko w prezencie. Właściwie to nawet pudło, bo na półtora tysiąca osadzonych, z dwiema halami produkcyjnymi, więziennym szpitalem i inwestycyjnym budżetem rzędu 500 milionów… » więcej 2017-12-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2017 Pożegnanie z Manhattanem Świat zmienia się szybciej niż ludzka mentalność, co w sumie dziwne nie jest, bo nikt nie lubi niechcianych niespodzianek. Z czym kojarzył się zawsze podopolski Ozimek? Podobnie jak nieodległe Zawadzkie, z przemysłem hutniczym, z… » więcej 2017-12-31, godz. 17:00, Wiadomości z regionu BILANS 2017 Don Ragnar Corleone Jest rzeczą oczywistą, że ten odcinek naszego cyklu jest motywowany popkulturowo i w ogóle by go nie było, gdyby nie serial o Wikingach i Ragnarze Lothbroku (red. Czarek Puzyna uważa, słusznie, że bez niego ten serial to już nie to… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »