Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-31, 18:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Sojusznik

Adam Mazguła [fot. Joanna Matlak]
Adam Mazguła [fot. Joanna Matlak]
Podobno wróg naszego wroga staje się automatycznie naszym przyjacielem. Na tego rodzaju przypadkowym sojuszu można jednak wyjść jak Zabłocki na mydle, o czym przekonała się opozycja za sprawą pułkownika Adama Mazguły.
Mazguła, emerytowany już wojskowy, były dowódca nyskiego garnizonu a do niedawna szef opolskich harcerzy (tych z ZHP), stał się bohaterem sympatyzujących z opozycją mediów, gdy bezpardonowo zaatakował szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza i stwierdził, że żołnierze w końcu przeciwstawią się władzy, która nie przestrzega konstytucji. Niektórzy odebrali to nawet jako swego rodzaju wezwanie do buntu.

Mazguła, na Opolszczyźnie kojarzony wcześniej przede wszystkim z ostrą krytyką obecnych władz regionalnych SLD, stał się z dnia na dzień wymarzonym partnerem dla opozycyjnych polityków, bo jako były wojskowy kontestujący nowe porządki w kraju i armii mógł uchodzić za antyrządowego przedstawiciela środowiska, które niejako z definicji winno być rządowi posłuszne. Nic dziwnego, że znalazł się wśród osób, które podpisały apel wzywający do protestu w dniu 13 grudnia.

Opozycyjna kariera Adama Mazguły trwała jednak krótko. W jednym ze swoich wystąpień stwierdził, że stan wojenny był właściwie "kulturalny" i nic strasznego się wtedy w Polsce nie działo. Tę wypowiedź podchwyciły prawicowe media, by pokazać, jak fatalnych sojuszników dobiera sobie opozycja. Tej nie pozostało nic innego, jak się od Mazguły stanowczo odciąć, Nowoczesna zażądała nawet, by wycofał swój podpis pod wspomnianym apelem. Mazguła, by nie obciążać awanturą harcerzy, zrezygnował ze stanowiska komendanta. Spotkały go też inne sankcje: MON zakazał mu noszenia munduru.

Mazguła chyba nie zamierza się jednak wycofać z działalności publicznej, bo zapowiedział w wywiadach założenie stowarzyszenia, które ma bronić konstytucji. Stowarzyszenie ma zacząć działać w styczniu 2017 roku.

Zobacz także

2016-12-30, godz. 22:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Pomnikami podzieleni Opolszczyzna przeżyła już kilka wojen pomnikowych, ale od ładnych paru lat o upamiętnieniach było cicho, więc casus pomnika w Opolu Gosławicach, o którym zrobiło się głośno w połowie 2016 roku, wszystkich zaskoczył. Tym bardziej… » więcej 2016-12-30, godz. 21:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Prezes przy piłce Wielka nadzieja czerwonych, polityk, który kilka lat temu prawie pokonał w wyborach prezydenckich Ryszarda Zembaczyńskiego, ostatecznie odszedł w 2016 roku z polityki. Tomasz Garbowski, bo o nim mowa, najpierw porzucił sędziowanie i… » więcej 2016-12-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Farsa referendalna Znana maksyma mówi, że generałowie są świetnie przygotowani do wygrania poprzedniej wojny. Można by też dodać, że wojen nie wygrywają kombatanci, bo oni wygrali, albo przynajmniej przeżyli, poprzednią wojnę. Dowodem prawdziwości… » więcej 2016-12-30, godz. 19:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Zmiana warty Są partie, w których wymiana liderów przypomina hardcorową wersje 'Gry o tron'. Przykładem może być opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej, gdzie przez lata oglądaliśmy zaciekłe zmagania frakcji, które prowadziły do nieoczekiwanego… » więcej 2016-12-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Enfant terrible Czyli straszne dziecko. Francuzi nazywają tak kogoś absolutnie nieznośnego, kto nie liczy się z regułami i kogo za nic nie da się przywołać do porządku. Niezrzeszony poseł Janusz Sanocki spełniał te wymogi na długo przed wejściem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »