Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-31, 17:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Pożądani

Ukraińcy studiujący w Opolu wspierają swoich rodaków protestujących na Majdanie w Kijowie © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Ukraińcy studiujący w Opolu wspierają swoich rodaków protestujących na Majdanie w Kijowie © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Uchodźcy to temat drażliwy, chętnie wykorzystywany przez polityków. Jedni używają ich do rozliczania innych polityków z otwartości, inni traktują jako straszak mobilizujący wyborców. Ale mówimy tu o uchodźcach czy też imigrantach, jak mówią niektórzy, którzy przybywają do Europy z Afryki czy też szeroko pojętych krajów Trzeciego Świata, jak mawiano przed nastaniem epoki politycznej poprawności. Zupełnie inaczej traktowani są Ukraińcy, których mamy coraz więcej. Nie bez przyczyny w Opolu ma powstać ukraiński konsulat.
Rzecz jasna relacje polsko-ukraińskie nie zawsze są wzorcowe. I niekoniecznie chodzi to o pamięć wydarzeń przypomnianych w poruszającym "Wołyniu" Smarzowskiego. W Opolu, a podobno także w innych miastach uniwersyteckich, poszło o miejsca w akademikach. Polscy studenci narzekali w sieci, że mają problemy z uzyskaniem pokoju, bo pierwszeństwo mają żacy z Ukrainy. Na Uniwersytecie Opolskim reakcja władz uczelni była jednoznaczna: studenci z Ukrainy są wielce pożądani i nie należy im robić żadnych wstrętów. I trudno się tej reakcji dziwić, skoro mamy w Opolu około 500 ukraińskich studentów, czego w czasach demograficznego niżu nie wolno nie doceniać. Co więcej, jak pokazały badania Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, aż 90 procent z nich wiąże swoją przyszłość z Polską.

Pożądani są także robotnicy, niejeden spec od rynku pracy twierdzi, że dziś trudno sobie wyobrazić tak zwaną budowlankę bez pracowników z Ukrainy. Jak wyliczają pośredniaki, mamy ich na Opolszczyźnie około 16 tysięcy, a być może sporo więcej, bo statystyki odnotowują tylko tych, którzy pracują legalnie. A jak duża jest szara strefa, trudno powiedzieć.

Nie koniec na tym. Prawdziwą sensacja była inicjatywa starostwa powiatowego w Kluczborku, które zaproponowało młodym Ukraińcom i Białorusinom miejsce w internacie oraz naukę w kluczborskich szkołach ponadgimnazjalnych. I choć w grę wchodziły osoby niepełnoletnie, znalazła się ponad setka chętnych.

Zobacz także

2016-12-30, godz. 22:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Pomnikami podzieleni Opolszczyzna przeżyła już kilka wojen pomnikowych, ale od ładnych paru lat o upamiętnieniach było cicho, więc casus pomnika w Opolu Gosławicach, o którym zrobiło się głośno w połowie 2016 roku, wszystkich zaskoczył. Tym bardziej… » więcej 2016-12-30, godz. 21:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Prezes przy piłce Wielka nadzieja czerwonych, polityk, który kilka lat temu prawie pokonał w wyborach prezydenckich Ryszarda Zembaczyńskiego, ostatecznie odszedł w 2016 roku z polityki. Tomasz Garbowski, bo o nim mowa, najpierw porzucił sędziowanie i… » więcej 2016-12-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Farsa referendalna Znana maksyma mówi, że generałowie są świetnie przygotowani do wygrania poprzedniej wojny. Można by też dodać, że wojen nie wygrywają kombatanci, bo oni wygrali, albo przynajmniej przeżyli, poprzednią wojnę. Dowodem prawdziwości… » więcej 2016-12-30, godz. 19:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Zmiana warty Są partie, w których wymiana liderów przypomina hardcorową wersje 'Gry o tron'. Przykładem może być opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej, gdzie przez lata oglądaliśmy zaciekłe zmagania frakcji, które prowadziły do nieoczekiwanego… » więcej 2016-12-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Enfant terrible Czyli straszne dziecko. Francuzi nazywają tak kogoś absolutnie nieznośnego, kto nie liczy się z regułami i kogo za nic nie da się przywołać do porządku. Niezrzeszony poseł Janusz Sanocki spełniał te wymogi na długo przed wejściem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »