Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-31, 17:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Pożądani

Ukraińcy studiujący w Opolu wspierają swoich rodaków protestujących na Majdanie w Kijowie © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Ukraińcy studiujący w Opolu wspierają swoich rodaków protestujących na Majdanie w Kijowie © (fot. Aneta Skomorowska / AFRO)
Uchodźcy to temat drażliwy, chętnie wykorzystywany przez polityków. Jedni używają ich do rozliczania innych polityków z otwartości, inni traktują jako straszak mobilizujący wyborców. Ale mówimy tu o uchodźcach czy też imigrantach, jak mówią niektórzy, którzy przybywają do Europy z Afryki czy też szeroko pojętych krajów Trzeciego Świata, jak mawiano przed nastaniem epoki politycznej poprawności. Zupełnie inaczej traktowani są Ukraińcy, których mamy coraz więcej. Nie bez przyczyny w Opolu ma powstać ukraiński konsulat.
Rzecz jasna relacje polsko-ukraińskie nie zawsze są wzorcowe. I niekoniecznie chodzi to o pamięć wydarzeń przypomnianych w poruszającym "Wołyniu" Smarzowskiego. W Opolu, a podobno także w innych miastach uniwersyteckich, poszło o miejsca w akademikach. Polscy studenci narzekali w sieci, że mają problemy z uzyskaniem pokoju, bo pierwszeństwo mają żacy z Ukrainy. Na Uniwersytecie Opolskim reakcja władz uczelni była jednoznaczna: studenci z Ukrainy są wielce pożądani i nie należy im robić żadnych wstrętów. I trudno się tej reakcji dziwić, skoro mamy w Opolu około 500 ukraińskich studentów, czego w czasach demograficznego niżu nie wolno nie doceniać. Co więcej, jak pokazały badania Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, aż 90 procent z nich wiąże swoją przyszłość z Polską.

Pożądani są także robotnicy, niejeden spec od rynku pracy twierdzi, że dziś trudno sobie wyobrazić tak zwaną budowlankę bez pracowników z Ukrainy. Jak wyliczają pośredniaki, mamy ich na Opolszczyźnie około 16 tysięcy, a być może sporo więcej, bo statystyki odnotowują tylko tych, którzy pracują legalnie. A jak duża jest szara strefa, trudno powiedzieć.

Nie koniec na tym. Prawdziwą sensacja była inicjatywa starostwa powiatowego w Kluczborku, które zaproponowało młodym Ukraińcom i Białorusinom miejsce w internacie oraz naukę w kluczborskich szkołach ponadgimnazjalnych. I choć w grę wchodziły osoby niepełnoletnie, znalazła się ponad setka chętnych.

Zobacz także

2016-12-31, godz. 24:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Do siego! Szampańskiej sylwestrowej zabawy i szczęśliwego Nowego Roku życzyDział Informacji Radia Opole » więcej 2016-12-31, godz. 23:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Rządzi rząd Ta oczywista, choć dla wielu Opolan brutalna, prawda to główny morał batalii o powiększenie Opola. Na Opolszczyźnie, z jej przywiązaniem do idei 'małych ojczyzn' i patriotyzmem lokalnym wzmocnionym skuteczną obroną samodzielności… » więcej 2016-12-31, godz. 22:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Kładka i już Miał być Sajgon, Armageddon, piekło i całkiem prawdopodobny koniec ratuszowej ekipy, która zafundowała to wszystkim opolskim kierowcom. Co prawda remont mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej, a właściwie budowa nowego mostu, traktowany… » więcej 2016-12-31, godz. 21:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Winau nie przejdzie? Jednym z argumentów przeciw Dużemu Opolu, podkreślanym przez Mniejszość Niemiecką, był argument mówiący, że przesunięcie granic miasta jest zamachem na prawa mniejszości, bo doprowadzi do likwidacji dwujęzycznych tablic z nazwami… » więcej 2016-12-31, godz. 20:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Caritas górą To nie było ukochane przedsięwzięcie opolskich VIP-ów. Bo kto to widział, żeby w samym centrum Opola, kilkadziesiąt metrów od rynku, na ulicy, przy której działa kilka popularnych (w tym parę ekskluzywnych) restauracji, zbudować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »