Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-31, 12:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Baboki z Ruchu Chorzów

Wśród bohaterów górnośląskiej mitologii znalazł się Edward Gierek/wikipedia.pl
Wśród bohaterów górnośląskiej mitologii znalazł się Edward Gierek/wikipedia.pl
Można się założyć o to, że autorzy tej publikacji mieli przy jej opracowywaniu niezły ubaw i należy im tego ubawu tylko zazdrościć. Oto 17 różnych naukowców wzięło udział w wyborze i opracowaniu 110 haseł, które znalazły się w "Leksykonie mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX i XX wieku". Jak mówił na naszej antenie dr Bernard Linek, który ten projekty wymyślił, było ostro.
Górny Śląsk to temat drażliwy niezależnie od tego, czy mówimy o jego historii, czy teraźniejszości, czego dowodem polityczne spory o działalność Ruchu Autonomii Śląska czy pomysł odtworzenia regionu w historycznych granicach (ciekawe, co na to Czesi). Nic dziwnego, że i tym razem sporów nie brakowało, podobno najbardziej zażarte boje toczyły się o to, które sportowe kluby powinny do tego leksykonu trafić. I niewiele brakowało, by doszło do pomyłki grożącej wizytą rozwścieczonych szalikowców, bo ktoś pomylił logo Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze, co podobno byłoby równoznaczne z wyrokiem śmierci.

Jak tłumaczył Linek, wydawnictwo miało nie być kolejną "linearną historią", bo takich mamy co niemiara. Miało być próbą uchwycenia górnośląskiej mentalności w całym jej wieloetnicznym bogactwie. Dlatego nie dostaliśmy listy zdarzeń, ale - miejsc, mitów i bohaterów, którzy od dwustu lat zapładniają myśli mieszkańców regionu.

Efekt? Imponujący. Św. Jacek Odrowąż spotyka się nie tylko ze św. Jadwigą, ale także z towarzyszem Edwardem Gierkiem, kultowym Ryszardem Riedlem i szybującym wysoko Adamem Małyszem. Góra św. Anny występuje dwa razy: jako święte miejsce pielgrzymkowe i miejsce polsko-niemieckiego sporu, o którym przypominają obchody kolejnych rocznic wybuchu III Powstania Śląskiego. Tych wątków starcia dwóch tradycji narodowych nie brakuje, mamy też w leksykonie takie mity jak "niemiecki wkład kulturowy" i "odwieczne piastowskie śląskie ziemie". Ale dla równowagi mamy też baboka, którym straszono małych Ślązaków, czy świniobicie. Podobno o zaszczyt opisania tego ostatniego walczyło kilku szacownych naukowców.

Zobacz także

2016-12-31, godz. 19:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Udana operacja O tym, że na Opolszczyźnie brakuje nie tylko lekarzy specjalistów, ale także lekarzy pierwszego kontaktu, mówiło się od dawna. Nic więc dziwnego, że w końcu narodził się pomysł utworzenia w Opolu kierunku kształcącego medyków… » więcej 2016-12-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Sojusznik Podobno wróg naszego wroga staje się automatycznie naszym przyjacielem. Na tego rodzaju przypadkowym sojuszu można jednak wyjść jak Zabłocki na mydle, o czym przekonała się opozycja za sprawą pułkownika Adama Mazguły. » więcej 2016-12-31, godz. 17:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Pożądani Uchodźcy to temat drażliwy, chętnie wykorzystywany przez polityków. Jedni używają ich do rozliczania innych polityków z otwartości, inni traktują jako straszak mobilizujący wyborców. Ale mówimy tu o uchodźcach czy też imigrantach… » więcej 2016-12-31, godz. 16:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Książę na quadzie W normalnych warunkach wszyscy by się cieszyli, ale w 2016 roku warunki normalne nie były, dlatego informację, że agencja ratingowa Fitch podniosła rating Opola z BBB + do A -, niektórzy odebrali jako 'premię za złodziejstwo'. Bo ci… » więcej 2016-12-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 "Escobar" Temida przedstawiana jest jako kobieta z zawiązanymi oczami, bo sprawiedliwość powinna być ślepa. Dodajmy: ślepa na wszystko inne poza prawdą. Tak to wygląda w teorii, bo w praktyce polska Temida czasem nie widzi rzeczy oczywistych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »