Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-30, 17:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Wyklęci z Opola

© (fot. Kamila Zawłocka)
© (fot. Kamila Zawłocka)
Rok 2016 ostatecznie dowiódł, że szerzący się ostatnio kult żołnierzy Wyklętych, czyli bohaterów antykomunistycznej partyzantki, który staje się podstawą nowej polityki historycznej prawicowego rządu, narodził się w Opolu.
Zacząć wypada od tego, że za stworzenie w gmachu dawnego więzienia na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych odpowiada Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent Opola, były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, a prywatnie historyk zafascynowany konfliktami zbrojnymi, który - jak sam wspomina - już w przedszkolu rysował czołgi i samoloty a nie chatkę z kominkiem jak inne dzieci. Jako wiceprezydent Opola, wspierany przez młodych prawicowych radnych, wprowadził w mieście obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające egzekucję siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Warto przypomnieć, że pomysł był wtedy ostro krytykowany przez radnych SLD, którzy twierdzili, że nie godzi się wspominać partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych, bo ci "współpracowali z hitlerowcami". Dziś praktycznie nikt takich zarzutów nie podnosi, co najlepiej pokazuje, jak bardzo zmienił się klimat polityczny w kraju.

To z Opola skierowano wniosek do kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by ustanowić ogólnonarodowe święto upamiętniające antykomunistycznych partyzantów. Tak też się stało - 3 lutego 2011 roku, już po śmierci prezydenta Kaczyńskiego, Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To, że właśnie Karbowiak będzie nadzorował tworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, prestiżowego przedsięwzięcia prawicowego rządu, nie powinno być więc dla nikogo żadnym zaskoczeniem.

Nie koniec na tym. Także w tym roku w Opolu uhonorowano braci Ryszarda i Jerzego Kowalczyków, czyniąc ich patronami dawnej Złotej Sali w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia wyraźnie podkreślali, że bracia Kowalczykowie byli właściwie ostatnimi Żołnierzami Wyklętymi, którzy zbrojnie, wysadzając w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi.

Zobacz także

2016-12-30, godz. 22:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Pomnikami podzieleni Opolszczyzna przeżyła już kilka wojen pomnikowych, ale od ładnych paru lat o upamiętnieniach było cicho, więc casus pomnika w Opolu Gosławicach, o którym zrobiło się głośno w połowie 2016 roku, wszystkich zaskoczył. Tym bardziej… » więcej 2016-12-30, godz. 21:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Prezes przy piłce Wielka nadzieja czerwonych, polityk, który kilka lat temu prawie pokonał w wyborach prezydenckich Ryszarda Zembaczyńskiego, ostatecznie odszedł w 2016 roku z polityki. Tomasz Garbowski, bo o nim mowa, najpierw porzucił sędziowanie i… » więcej 2016-12-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Farsa referendalna Znana maksyma mówi, że generałowie są świetnie przygotowani do wygrania poprzedniej wojny. Można by też dodać, że wojen nie wygrywają kombatanci, bo oni wygrali, albo przynajmniej przeżyli, poprzednią wojnę. Dowodem prawdziwości… » więcej 2016-12-30, godz. 19:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Zmiana warty Są partie, w których wymiana liderów przypomina hardcorową wersje 'Gry o tron'. Przykładem może być opolski Sojusz Lewicy Demokratycznej, gdzie przez lata oglądaliśmy zaciekłe zmagania frakcji, które prowadziły do nieoczekiwanego… » więcej 2016-12-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Enfant terrible Czyli straszne dziecko. Francuzi nazywają tak kogoś absolutnie nieznośnego, kto nie liczy się z regułami i kogo za nic nie da się przywołać do porządku. Niezrzeszony poseł Janusz Sanocki spełniał te wymogi na długo przed wejściem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »