Najważniejsze wydarzenia roku
Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku » Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

Sprawdź jak podsumowaliśmy rok 2016

2016-12-30, 17:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2016 Wyklęci z Opola

© (fot. Kamila Zawłocka)
© (fot. Kamila Zawłocka)
Rok 2016 ostatecznie dowiódł, że szerzący się ostatnio kult żołnierzy Wyklętych, czyli bohaterów antykomunistycznej partyzantki, który staje się podstawą nowej polityki historycznej prawicowego rządu, narodził się w Opolu.
Zacząć wypada od tego, że za stworzenie w gmachu dawnego więzienia na Rakowieckiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych odpowiada Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent Opola, były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg, a prywatnie historyk zafascynowany konfliktami zbrojnymi, który - jak sam wspomina - już w przedszkolu rysował czołgi i samoloty a nie chatkę z kominkiem jak inne dzieci. Jako wiceprezydent Opola, wspierany przez młodych prawicowych radnych, wprowadził w mieście obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające egzekucję siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Warto przypomnieć, że pomysł był wtedy ostro krytykowany przez radnych SLD, którzy twierdzili, że nie godzi się wspominać partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych, bo ci "współpracowali z hitlerowcami". Dziś praktycznie nikt takich zarzutów nie podnosi, co najlepiej pokazuje, jak bardzo zmienił się klimat polityczny w kraju.

To z Opola skierowano wniosek do kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by ustanowić ogólnonarodowe święto upamiętniające antykomunistycznych partyzantów. Tak też się stało - 3 lutego 2011 roku, już po śmierci prezydenta Kaczyńskiego, Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To, że właśnie Karbowiak będzie nadzorował tworzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, prestiżowego przedsięwzięcia prawicowego rządu, nie powinno być więc dla nikogo żadnym zaskoczeniem.

Nie koniec na tym. Także w tym roku w Opolu uhonorowano braci Ryszarda i Jerzego Kowalczyków, czyniąc ich patronami dawnej Złotej Sali w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia wyraźnie podkreślali, że bracia Kowalczykowie byli właściwie ostatnimi Żołnierzami Wyklętymi, którzy zbrojnie, wysadzając w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu, przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi.

Zobacz także

2016-12-31, godz. 19:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Udana operacja O tym, że na Opolszczyźnie brakuje nie tylko lekarzy specjalistów, ale także lekarzy pierwszego kontaktu, mówiło się od dawna. Nic więc dziwnego, że w końcu narodził się pomysł utworzenia w Opolu kierunku kształcącego medyków… » więcej 2016-12-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Sojusznik Podobno wróg naszego wroga staje się automatycznie naszym przyjacielem. Na tego rodzaju przypadkowym sojuszu można jednak wyjść jak Zabłocki na mydle, o czym przekonała się opozycja za sprawą pułkownika Adama Mazguły. » więcej 2016-12-31, godz. 17:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Pożądani Uchodźcy to temat drażliwy, chętnie wykorzystywany przez polityków. Jedni używają ich do rozliczania innych polityków z otwartości, inni traktują jako straszak mobilizujący wyborców. Ale mówimy tu o uchodźcach czy też imigrantach… » więcej 2016-12-31, godz. 16:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 Książę na quadzie W normalnych warunkach wszyscy by się cieszyli, ale w 2016 roku warunki normalne nie były, dlatego informację, że agencja ratingowa Fitch podniosła rating Opola z BBB + do A -, niektórzy odebrali jako 'premię za złodziejstwo'. Bo ci… » więcej 2016-12-31, godz. 15:00, Wiadomości z regionu BILANS 2016 "Escobar" Temida przedstawiana jest jako kobieta z zawiązanymi oczami, bo sprawiedliwość powinna być ślepa. Dodajmy: ślepa na wszystko inne poza prawdą. Tak to wygląda w teorii, bo w praktyce polska Temida czasem nie widzi rzeczy oczywistych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »