Radio Opole » Referendum 2015 » Aktualności referendalne

Aktualności referendalne

2015-09-02, 11:31 Autor: Radio Opole

Finansowanie partii politycznych z budżetu

Drugie pytanie w referendum brzmi: Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

Partie polityczne, które mają swoich reprezentantów w Parlamencie, obecnie otrzymują dotację z budżetu.
- Tak jest w większości państw w Europie - mówi politolog dr. Grzegorz Balawajder.

- Przez to partie, czyli organizacje mające wpływ na kreowanie władzy i zarządzanie państwem, są finansowane w sposób bardzo klarowny i czytelny - dodaje.

Co by było, gdyby nie były finansowane z budżetu?

- Wówczas byłyby finansowane z różnych źródeł biznesowych. Istniałoby poważne niebezpieczeństwo, że partie mogą być klientami korporacji czy innych podmiotów zagranicznych. A te w zamian za to, że finansują partię oczekują, że kiedy dojdzie ona do władzy, będzie dążyła do takiego unormowania prawa aby było ono przychylne tym podmiotom zagranicznym - wyjaśnia politolog.

Dodaje on także, że finansując partię polityczną z budżetu panstwa ma ona klarowny system finansowy i można od niej oczekiwać rozliczenia tej dotacji, czyli pokazania na co zostały pieniądze wydane.

Na co partie polityczne wydają pieniądze?

- Utrzymują za dotacje państwowe całą rzeszę działaczy, aparat partyjny. Część struktur jest także utrzymywana z pieniędzy partyjnych, co nie jest niczym dziwnym - zaznacza politolog dr. Błażej Choroś.

- Jeśli ktoś jest sekretarzem czy księgową partii, trudno oczekiwać, że będzie wykonywał tę pracę za darmo - dodaje.
- Oczywiście największą część pieniędzy partie odkładają na kampanię wyborczą. Przygotowują także akty prawne i zlecają ekspertyzy choć na to akurat wydają najmniej - zaznacza.

- W tych państwach gdzie partie są finansowane z budżetu kraju wygląda to nieco inaczej - zaznacza politolog Grzegorz Balawajder.

- Tam partie duże kwoty przeznaczają na różnego rodzaju think tank, działania o charakterze edukacyjnym, które mają na celu przybliżenie społeczeństwu istotę systemu partyjnego, politycznego a także szkolenie przyszłych elit. W Polsce wydatki partii głównie przeznaczone na promowanie się w mediach i w związku z tym w mniejszym stopniu są przeznaczane na działalność edukacyjną - dodaje dr. Balawajder.

Posłuchaj:

Zobacz także

2015-08-23, godz. 17:50, Referendum 2015 - aktualności Opolscy politycy o propozycji prezydenta w sprawie referendum Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów… » więcej 2015-08-23, godz. 12:10, Referendum 2015 - aktualności Niedzielna Loża Radiowa 23 sierpnia 2015 - posłuchajcie! Prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia… » więcej 2015-08-20, godz. 15:35, Referendum 2015 - aktualności Marek Sawicki w Opolu o pomocy dla rolników Dopłaty bezpośrednie uzależnione od ubezpieczeń upraw, budowa zbiorników małej retencji, czy apel aby pieniądze przeznaczone na referendum trafiły na pomoc dla rolników, którzy stracili na suszy. To proponował goszczący w Opolu… » więcej 2015-08-20, godz. 12:49, Referendum 2015 - aktualności Kiedy referendum wrześniowe będzie uznane za ważne? Ponad 50 procent uprawnionych do głosowania musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne. Ostatnie ogólnokrajowe referendum odbyło się w Polsce przed przystąpieniem do Unii Europejskie. Wtedy trwało ono dwa dni, a jednym z… » więcej 2015-08-19, godz. 12:02, Referendum 2015 - aktualności Referendum: losowanie czasu antenowego w Radiu Opole 900 minut na antenie Radia Opole dla 24 podmiotów uprawnionych informujących o referendum, które odbędzie się 6 września. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »