Radio Opole » Referendum 2015 » Aktualności referendalne

Aktualności referendalne

2015-09-02, 11:31 Autor: Radio Opole

Finansowanie partii politycznych z budżetu

Drugie pytanie w referendum brzmi: Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

Partie polityczne, które mają swoich reprezentantów w Parlamencie, obecnie otrzymują dotację z budżetu.
- Tak jest w większości państw w Europie - mówi politolog dr. Grzegorz Balawajder.

- Przez to partie, czyli organizacje mające wpływ na kreowanie władzy i zarządzanie państwem, są finansowane w sposób bardzo klarowny i czytelny - dodaje.

Co by było, gdyby nie były finansowane z budżetu?

- Wówczas byłyby finansowane z różnych źródeł biznesowych. Istniałoby poważne niebezpieczeństwo, że partie mogą być klientami korporacji czy innych podmiotów zagranicznych. A te w zamian za to, że finansują partię oczekują, że kiedy dojdzie ona do władzy, będzie dążyła do takiego unormowania prawa aby było ono przychylne tym podmiotom zagranicznym - wyjaśnia politolog.

Dodaje on także, że finansując partię polityczną z budżetu panstwa ma ona klarowny system finansowy i można od niej oczekiwać rozliczenia tej dotacji, czyli pokazania na co zostały pieniądze wydane.

Na co partie polityczne wydają pieniądze?

- Utrzymują za dotacje państwowe całą rzeszę działaczy, aparat partyjny. Część struktur jest także utrzymywana z pieniędzy partyjnych, co nie jest niczym dziwnym - zaznacza politolog dr. Błażej Choroś.

- Jeśli ktoś jest sekretarzem czy księgową partii, trudno oczekiwać, że będzie wykonywał tę pracę za darmo - dodaje.
- Oczywiście największą część pieniędzy partie odkładają na kampanię wyborczą. Przygotowują także akty prawne i zlecają ekspertyzy choć na to akurat wydają najmniej - zaznacza.

- W tych państwach gdzie partie są finansowane z budżetu kraju wygląda to nieco inaczej - zaznacza politolog Grzegorz Balawajder.

- Tam partie duże kwoty przeznaczają na różnego rodzaju think tank, działania o charakterze edukacyjnym, które mają na celu przybliżenie społeczeństwu istotę systemu partyjnego, politycznego a także szkolenie przyszłych elit. W Polsce wydatki partii głównie przeznaczone na promowanie się w mediach i w związku z tym w mniejszym stopniu są przeznaczane na działalność edukacyjną - dodaje dr. Balawajder.

Posłuchaj:

Zobacz także

2015-09-03, godz. 14:18, Referendum 2015 - aktualności REFERENDUM 2015 Debata o trzecim pytaniu referendalnym Czy trzecie pytanie referendalne - jak twierdzą niektórzy - straciło aktualność po nowelizacji przepisów wzmacniających pozycję podatnika w relacjach z fiskusem? Jak dziś wyglądają te relacje? Czy polski system podatkowy jest klarowny… » więcej 2015-09-02, godz. 15:27, Referendum 2015 - aktualności Janusz Sanocki o tym, że wcale nie atakował Pawła Kukiza, tylko próbował zmusić jego zaplecze w budowie do myślenia - Z umiejętnością czytania ze zrozumieniem jest coraz gorzej - tak Janusz Sanocki skomentował komentarze, które odebrały jego list otwarty do Pawła Kukiza, w którym apeluje wycofanie się z wyborów, jako atak i dowód na rozłam w… » więcej 2015-09-02, godz. 15:19, Referendum 2015 - aktualności REFERENDUM 2015 Debata o drugim pytaniu referendalnym Jak należy interpretować drugie z pytań w referendum 6 września 2015 roku? Czy odpowiedź pozytywna oznacza całkowite zniesienie finansowanie partii z budżetu państwa czy jedynie bliżej nie określoną zmianę? Jak wygląda finansowanie… » więcej 2015-09-02, godz. 14:17, Referendum 2015 - aktualności Sanocki: "To miał być kubeł zimnej wody, a nie atak w Kukiza" - Wszyscy są niezadowoleni, ci którzy nie dostali 'jedynek' albo 'dwójki', jest nawet forum 'poszkodowanych przez Kukiza'. Po prostu układanie list wyborczych to czysta patologia i etyczne szambo - powiedział w Loży Radiowej Janusz Sanocki… » więcej 2015-09-02, godz. 12:12, Referendum 2015 - aktualności Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika Pytaniem trzecim w referendum jest:Czy jest Pan/Pani za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni prawa podatkowego na korzyść podatnika? » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »