Radio Opole » Referendum 2015 » Aktualności referendalne

Aktualności referendalne

2015-08-23, 17:50 Autor: Radio Opole

Opolscy politycy o propozycji prezydenta w sprawie referendum

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu z wnioskiem, by w dniu wyborów 25 października poddać pod ogólnokrajowe referendum kwestie: zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i ochrony Lasów Państwowych. Jak podkreślił prezydent, pod inicjatywami obywatelskimi w tych sprawach podpisało się 6 milionów Polaków. Wcześniej o dopisanie tych pytań apelował PiS.

Poseł Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że opinie, że prezydent realizuje politykę PiS są złośliwe. - Prezydent realizuje postulaty społeczeństwa tak, jak to zapowiadał w kampanii wyborczej, nie może zachować się inaczej - wyjaśnił.

- Zjednoczona Lewica także zgłaszała swoje propozycje, by dopisać je do referendum. Jednak, jak podkreśla Paweł Jan Kampa z SLD, tutaj co innego jest ważne. - Problemem jest robienie z instytucji referendum jarmarku jednej opcji przeciwko drugiej - zauważa.

- Główny problem nie leży w kosztach ani w trudnościach organizacyjnych - mówi senator Piotr Wach z Platformy Obywatelskiej. Problem to wprowadzenie do lokali wyborczych pytań referendalnych zawartych w programie politycznym - to narusza neutralność lokali wyborczych - podkreśla.

Stanisław Rakoczy PSL uważa, że z takiego bardzo ważnego elementu demokracji bezpośredniej jakim jest referendum uczyniono element gry wyborczej, a winni są obaj prezydencji i Bronisław Komorowski, który ogłosił referendum w reakcji na głosy oddane na Pawła Kukiza i Andrzej Duda proponując pytania referendalne tylko części Polaków.

- Waga obu referendów jest zupełnie inna - uważa Marcin Rol z Solidarnej Polski - a to pod kątem merytorycznym jak i pobudek. Według Marcina Rola referendum zaproponowane przez Dudę ma zweryfikować wolę 6 milionów obywateli, a referendum Komorowskiego w zakresie jednego z pytań nawet nie jest już aktualne.

- Sięganie po instytucję referendum w grach międzypartyjnych i w trakcie kampanii jest pewnym nieporozumieniem - mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. Jak wyjaśnia - powinniśmy decydując się na referendum wznieść się ponad kwestie partyjne.

Paweł Pohorecki z Twojego Ruchu uważa, że największym problemem jest to że referendum odbyłoby się w tym samym dniu co wybory. Pierwsza kwestia z tym związana to łamanie ciszy wyborczej a także naruszenie tajności głosowania, bo np nie pobranie karty do głosowania w referendum dzieje się przy obecności osób postronnych.

Zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum miałoby odbyć się w dniu wyborów parlamentarnych 25 października. 4 września odbędzie się posiedzenie Senatu, który rozpatrzy prezydencki wniosek.

Posłuchaj:

Sławomir Kłosowski

Paweł Jan Kampa

Piotr Wach

Stanisław Rakoczy

Marcin Rol

Ryszard Galla

Paweł Pohorecki


Oprac. RJ

Zobacz także

2015-09-08, godz. 10:40, Referendum 2015 - aktualności Komunikat PKW: Referendum niewiążące Rekordowo niska frekwencja w referendum. Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła ona 7,8 procent. W związku z nieprzekroczeniem 50-procentowego progu frekwencyjnego oznacza to, że referendum jest niewiążące. » więcej 2015-09-08, godz. 09:13, Referendum 2015 - aktualności Aleksander Świeykowski o tym, dlaczego na dobre stracił wiarę w referenda oraz o tym, że nie śledzi poczynań politycznej konkurencji - Wynik wczorajszego referendum powinien wyleczyć wszystkich zwolenników referendów z pomysłów organizowania kolejnych - powiedział w Loży Radiowej senator Platformy Obywatelskiej Aleksander Świeykowski. » więcej 2015-09-07, godz. 10:06, Referendum 2015 - aktualności Frekwencja poniżej oczekiwań. Referendum bez incydentów - Nie pamiętam tak niskiej frekwencji, zakładałam, że głosy odda około 30 procent uprawnionych - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Joanna Maksymowicz zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2015-09-07, godz. 08:53, Referendum 2015 - aktualności Prawdopodobnie referendum nieważne, przez frekwencję - Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że referendum było nieważne, w naszym regionie wzięło w nim udział 7,95 procent uprawnionych - powiedziała w rozmowie 'W cztery oczy' Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora… » więcej 2015-09-07, godz. 07:01, Referendum 2015 - aktualności 7,95% - to frekwencja w referendum na Opolszczyźnie Mamy oficjalne wyniki dotyczące frekwencji w referendum w województwie opolskim - wyniosła ona 7,95%. Największym zainteresowaniem głosowanie cieszyło się w Lubrzy w powiecie prudnickim - 12,23%, najmniejszym w gminie Cisek w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »