Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-31, 09:19 Autor: Radio Opole

Pokochaliśmy Odrę BILANS 2014

Przez długie lata dyskutowano głównie o tym, jak Odra jest groźna i kiedy wreszcie zbudujemy wały w Cisku i paru innych newralgicznych miejscach. W 2014 roku właściwie wszyscy zmienili nagle punkt widzenia i zaczęli mówić o Odrze jako wielkiej szansie gospodarczej i turystycznej. Szlaki przecierał Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Sejmowego Koła Przyjaciół Odry.

 W eurokampanii i kampanii samorządowej niemal każdy kandydat mówił, jak ważna jest dla niego Odra. Na ty europejskim poziomie opowiadano o unijnych miliardach na poprawę żeglowności Odry i budowie kanału Odra - Dunaj, na tym samorządowym o statkach turystycznych, nowych marinach i reanimacji portu w Koźlu, kiedyś ponoć największego rzecznego portu w Europie.

Najciekawsze i docelowo chyba najważniejsze inicjatywy były dziełem zrzeszenia kapitanów żeglugi śródlądowej, którzy postanowili udowodnić, że z żeglownością Odry już dziś nie jest tak źle, jak opowiadają decydenci. Pisali o tym w oficjalnych listach do różnych ważnych instytucji, opowiadali w mediach, w tym na antenie Radia Opole. Na koniec zrobili rzecz naprawdę ważną: zorganizowali rejs, który miał udowodnić, że to oni - a nie urzędnicy z Warszawy, odwróceni do Odry plecami - mają w tym sporze rację.

Jakie były wnioski? Przede wszystkim obalili tezę, że trzeba podnieść 50 mostów, bo barki się pod nimi nie mieszczą. Stwierdzili, że problem leży nie w realnym prześwicie między wodą a mostem, ale w sposobie ustalania wskaźników, na podstawie których decydenci oceniają żeglowność. Uczestnicy rejsy stwierdzili także, że nie do końca prawdziwe są oceny, że w Odrze jest za mało wody, by zapewnić jej odpowiednią żeglowność. Ich zdaniem, przy prawidłowej gospodarce wodnej (magazynowaniu jej w okresach przyborów i wpuszczaniu w okresach tzw.niżówek) możliwe jest wydłużenie okresów dobrych warunków do żeglugi. Co więcej, po wybudowaniu zbiornika Racibórz Dolny - nie jako suchego polderu, ale wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego - żegluga będzie możliwa przez większą część roku.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 09:36, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły EkoElektrownia Opole BILANS 2014 Złośliwi politycy opozycji ironizowali, że rozbudowa Elektrowni Opole została oficjalnie zainaugurowana po raz kolejny, przez kolejnego z rzędu premiera z PO, ale taka już jest polityka. Listopadowa wizyta Ewy Kopacz w Brzeziu, gdzie… » więcej 2014-12-30, godz. 09:17, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Na Krymie i zdjęciu BILANS 2014 Przeciwnicy, których mu nie brakuje, mówią o nim złośliwie 'poseł krymski'. W kończącym się roku poseł SLD Adam Kępiński zaliczył dwie wpadki, choć sam zdaje się tak nie uważać. Gdy temat wraca, pyta retorycznie, który z… » więcej 2014-12-30, godz. 09:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Śledztwo trwa...BILANS 2014 Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Wieczorem 18 lutego na terenie swojej posiadłości w Krępnej brutalnie zamordowany został Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic, który rządził swoją gminą od czasów Polski Ludowej. Ruszyło… » więcej 2014-12-30, godz. 09:07, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wędką silni BILANS 2014 Polski Związek Wędkarski jest podobno najliczniejszą (ponad 20 tysięcy członków) i najsilniejszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie. Jak silną, do końca nie wiadomo, ale wynik wielkiej wojny i Jezioro Turawskie pokazuje… » więcej 2014-12-30, godz. 09:03, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Suweren i już BILANS 2014 Rok 2013 zakończył efektownym skokiem do basenu, rok 2014 rozpoczął od ogłoszenia niezawisłości. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który z ramienia Platformy Obywatelskiej rządził Opolem trzy kadencje, ogłosił na antenie Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »