Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-31, 09:19 Autor: Radio Opole

Pokochaliśmy Odrę BILANS 2014

Przez długie lata dyskutowano głównie o tym, jak Odra jest groźna i kiedy wreszcie zbudujemy wały w Cisku i paru innych newralgicznych miejscach. W 2014 roku właściwie wszyscy zmienili nagle punkt widzenia i zaczęli mówić o Odrze jako wielkiej szansie gospodarczej i turystycznej. Szlaki przecierał Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Sejmowego Koła Przyjaciół Odry.

 W eurokampanii i kampanii samorządowej niemal każdy kandydat mówił, jak ważna jest dla niego Odra. Na ty europejskim poziomie opowiadano o unijnych miliardach na poprawę żeglowności Odry i budowie kanału Odra - Dunaj, na tym samorządowym o statkach turystycznych, nowych marinach i reanimacji portu w Koźlu, kiedyś ponoć największego rzecznego portu w Europie.

Najciekawsze i docelowo chyba najważniejsze inicjatywy były dziełem zrzeszenia kapitanów żeglugi śródlądowej, którzy postanowili udowodnić, że z żeglownością Odry już dziś nie jest tak źle, jak opowiadają decydenci. Pisali o tym w oficjalnych listach do różnych ważnych instytucji, opowiadali w mediach, w tym na antenie Radia Opole. Na koniec zrobili rzecz naprawdę ważną: zorganizowali rejs, który miał udowodnić, że to oni - a nie urzędnicy z Warszawy, odwróceni do Odry plecami - mają w tym sporze rację.

Jakie były wnioski? Przede wszystkim obalili tezę, że trzeba podnieść 50 mostów, bo barki się pod nimi nie mieszczą. Stwierdzili, że problem leży nie w realnym prześwicie między wodą a mostem, ale w sposobie ustalania wskaźników, na podstawie których decydenci oceniają żeglowność. Uczestnicy rejsy stwierdzili także, że nie do końca prawdziwe są oceny, że w Odrze jest za mało wody, by zapewnić jej odpowiednią żeglowność. Ich zdaniem, przy prawidłowej gospodarce wodnej (magazynowaniu jej w okresach przyborów i wpuszczaniu w okresach tzw.niżówek) możliwe jest wydłużenie okresów dobrych warunków do żeglugi. Co więcej, po wybudowaniu zbiornika Racibórz Dolny - nie jako suchego polderu, ale wielofunkcyjnego zbiornika retencyjnego - żegluga będzie możliwa przez większą część roku.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 11:42, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły "Sprowadził inwestorów" BILANS 2014 Gdy został wyrzucony z pracy w opolskim Ratuszu, wszyscy mówili, że przetrwa w polityce, jeśli znajdzie sposób, by ludzie o nim nie zapomnieli. Znalazł. Gdy podczas debaty kandydatów na prezydenta Opola w Studenckim Centrum Kultury… » więcej 2014-12-30, godz. 11:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Lwica na wolności BILANS 2014 Młyny sprawiedliwości mielą dokładnie, ale piekielnie powoli. Podsłuchy osobom podejrzanym o praktyki korupcyjne przy ubezpieczaniu Elektrowni Opole założono 12 lat temu, pierwszych podejrzanych zatrzymano 10 lat temu, proces ruszył… » więcej 2014-12-30, godz. 10:48, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Powrót posła BILANS 2014 Zausznicy cieszyli się jak dzieci, że patron wraca do Opola, inni przestrzegali, że to może jednak nie jest najlepszy pomysł. Tadeusz Jarmuziewicz, długoletni poseł i były wiceminister transportu, od początku był typowany na kandydata… » więcej 2014-12-30, godz. 09:50, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Jaki to reżyser! BILANS 2014 Rok 2014 był kolejnym rokiem Patryka Jakiego, posła Solidarnej Polski. Co prawda wypadł mizernie w eurowyborach i zrezygnował z walki o prezydenturę Opola, ale to jego faworyt tę walkę wygrał. Co więcej, to właśnie Jakiego wielu… » więcej 2014-12-30, godz. 09:40, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Jednak reelekcja BILANS 2014 Tym razem wszyscy byli umiarkowanymi pesymistami a jednak ponownie się udało. Danuta Jazłowiecka została po raz drugi wybrana do Parlamentu Europejskiego. Z całkiem niezłym wynikiem - otrzymała 38 652 głosy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »