Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-31, 07:24 Autor: Radio Opole

Wojna o ECO BILANS 2014

Prywatyzacja Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, czyli sprzedaż większościowego pakietu akcji przez samorząd Opola, stała się jednym z głównych, a może nawet najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Zamieszanie wokół tego tematu było duże, także dlatego, że nikt z kłócących się o ECO kandydatów nie wiedział, na ile wyceniono miejski pakiet. Prezydent Ryszard Zembaczyński miał tę wycenę ujawnić przed drugą turą, ale tego nie zrobił, bo negocjacje się w międzyczasie skomplikowały i nie chciał osłabiać pozycji miasta. Dziś tematu już nie ma - 30 grudnia radni zdecydowali, że akcji jednak nie sprzedadzą.

Energetyka Cieplna OpolszczyznyCo ciekawe, na starcie kampanii przeciw prywatyzacji ECO opowiadali się tylko Tomasz Garbowski z SLD i Patryk Jaki z Solidarnej Polski (wtedy nie było jeszcze wiadomo, że nie wystartuje). Robili nawet wspólne konferencje prasowe, co wyglądało mocno egzotycznie.

A pozostali kandydaci? Jarosław Pilc z Opolskiej Nowej Lewicy był zdecydowanie za sprzedażą ECO i zainwestowaniem pieniędzy w odnawialne źródła energii. Raczej za był także Tadeusz Jarmuziewicz, co akurat nie dziwi, bo w końcu to prezydent z PO proces prywatyzacyjne prowadził. Marcin Ociepa, koalicjant PO, początkowo była raczej za, dopiero w trakcie kampanii stwierdził, że decyzji nie powinno się podejmować przed wyborami.

Najciekawszy jest przypadek Arkadiusza Wiśniewskiego, który jako wiceprezydent Opola był częścią ekipy szykującej tę operację. Jeszcze na początku roku Wiśniewski opowiadał się publicznie za sprzedażą miejskich udziałów i z lekką ironią wypowiadał się o zastrzeżeniach Jakiego i Garbowskiego. Kiedy jednak Jaki zaangażował się w jego kampanie, zmienił zdanie i zaczął twierdzić, że sprzedaż jest złym pomysłem a pieniądze na rozwój miasta (główny powód sprzedaży ECO) można pozyskać w inny sposób. I kiedy został prezydentem, spełnił zapowiedzi z ostatniej fazy kampanii i zablokował prywatyzację.

Marek Świercz

ECO,

Zobacz także

2014-12-30, godz. 16:28, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Rzeź wyjadaczy BILANS 2014 Podobno samorządność nam podupada. Tegoroczne wybory pokazały jednak, że niekoniecznie. Skoro ludzie potrafią się zmobilizować, żeby pójść na wybory i rozliczyć włodarzy swoich gmin, to znaczy, że nie jest jeszcze tak źle… » więcej 2014-12-30, godz. 16:04, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nasza kochana Basia BILANS 2014 To był bardzo dobry rok dla pochodzącej z Opola artystki. Basia Kurdej-Szatan zagrała w dwóch filmach, kilku spektaklach teatralnych, a także rozpoczęła pracę na planie serialu „M jak Miłość”. W czerwcu wspólnie z Katarzyną… » więcej 2014-12-30, godz. 15:53, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nie poradzili BILANS 2013 'Poradzymy' - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z… » więcej 2014-12-30, godz. 15:25, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły W pierwszej lidze BILANS 2014 Przegrał, ale wygrał. Marcin Ociepa, były prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Horyzonty, lider Razem dla Opola, wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola w minionej kadencji, lider opolskich struktur PJN (kiedyś) i Polski Razem (aktualnie)… » więcej 2014-12-30, godz. 13:35, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Gadżet roku BILANS 2014 Urządzenie, które narobiło w 2014 roku chyba najwięcej zamieszania, jest dość tajemnicze. Nie wiadomo, gdzie stoi, nie wiadomo, kto je obsługiwał. Te szczegóły - być może - ustali opolska prokuratura. Wiadomo za to, że urządzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »