Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 19:25 Autor: Radio Opole

Ludowcy kupą! BILANS 2014

Znakomity wynik wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego zirytował wszystkich, od przeciwników z Pis i SLD po koalicjantów z PO. W regionie ludowcy jeszcze nigdy nie wypadli tak dobrze jak w tegorocznych wyborach samorządowych. Co prawda nie dostali stanowiska marszałka dla Stanisława Rakoczego, o czym przebąkiwali, ale mają dwa fotele w Zarządzie Województwa. I coraz więcej władzy.

Norbert KrajczyPrzypomnijmy: w 2010 roku ludowcy ugrali raptem dwa mandaty w Sejmiku Województwa Opolskiego. Pozyskali trzeciego, gdy z Prawa i Sprawiedliwości odszedł Grzegorz Sawicki. Dostali stanowisko członka zarządu, ale głównie dlatego, że PSL był koalicjantem PO w skali kraju. Teraz ludowcy zwielokrotnili swój stan posiadania, zdobywając aż 8 mandatów! I szybko poprawili wynik wciągając do klubu Bogdana Wyczałkowskiego, osamotnionego radnego SLD.

Na pewno pomógł im efekt tzw. książeczki, czyli broszurki z kandydatami, w której - dzięki wylosowaniu numeru pierwszego - znaleźli się na stronie tytułowej. Ale były też inne powody. Opolski PSL po raz pierwszy od dawna zdecydował się na kampanię wyborczą z prawdziwego zdarzenia - w okolicach Opola nie sposób było nie natknąć się na billboardy Grzegorza Sawickiego. Podobnie było w innych powiatach.

Ważne było jeszcze jedno: dobór kandydatów. Ludowcy wystawili swoją pierwszą ligę. między innymi wiceministra Stanisława Rakoczego, który w okręgu północnym, gdzie przez lata był kluczborskim starostą, mandat miał w kieszeni. Sawicki być może nie dostałby się do sejmiku, gdyby na listach PSL nie było tak znanych osób, jak żużlowiec Jerzy Szczakiel i sołtys-celebryta Tomasz Gabor. W okręgu nysko-brzeskim tajną superbronią PSL okazał się być Norbert Krajczy, który zgarnął rekordową liczbę ponad 12 tysięcy głosów. Ale tu zaskoczenia nie było, bo Krajczy uzyskiwał świetne jako kandydat Akcji Wyborczej Solidarność a potem Prawa i Sprawiedliwości. Okazało się, że Krajczy po prostu pociągnął wyborców za sobą. Został zasłużenie przewodniczącym sejmiku, którym już kiedyś był, a ponieważ jest znany z temperamentu i zdecydowanych poglądów, z pewnością odciśnie swoje piętno na pracy samorządu województwa.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 09:36, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły EkoElektrownia Opole BILANS 2014 Złośliwi politycy opozycji ironizowali, że rozbudowa Elektrowni Opole została oficjalnie zainaugurowana po raz kolejny, przez kolejnego z rzędu premiera z PO, ale taka już jest polityka. Listopadowa wizyta Ewy Kopacz w Brzeziu, gdzie… » więcej 2014-12-30, godz. 09:17, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Na Krymie i zdjęciu BILANS 2014 Przeciwnicy, których mu nie brakuje, mówią o nim złośliwie 'poseł krymski'. W kończącym się roku poseł SLD Adam Kępiński zaliczył dwie wpadki, choć sam zdaje się tak nie uważać. Gdy temat wraca, pyta retorycznie, który z… » więcej 2014-12-30, godz. 09:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Śledztwo trwa...BILANS 2014 Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Wieczorem 18 lutego na terenie swojej posiadłości w Krępnej brutalnie zamordowany został Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic, który rządził swoją gminą od czasów Polski Ludowej. Ruszyło… » więcej 2014-12-30, godz. 09:07, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wędką silni BILANS 2014 Polski Związek Wędkarski jest podobno najliczniejszą (ponad 20 tysięcy członków) i najsilniejszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie. Jak silną, do końca nie wiadomo, ale wynik wielkiej wojny i Jezioro Turawskie pokazuje… » więcej 2014-12-30, godz. 09:03, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Suweren i już BILANS 2014 Rok 2013 zakończył efektownym skokiem do basenu, rok 2014 rozpoczął od ogłoszenia niezawisłości. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który z ramienia Platformy Obywatelskiej rządził Opolem trzy kadencje, ogłosił na antenie Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »