Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 17:31 Autor: Radio Opole

Honka i inni BILANS 2004

Gdy Henryk Kroll odchodził z funkcji lidera Mniejszości Niemieckiej, zakładano, że zastąpi go Ryszard Galla. Gdy przegrał z Norbertem Raschem, konsternacja prominentnych działaczy była spora. Zwolennicy Rascha argumentowali, że w MN za dużo jest polityki a za mało troski o kulturę. Dziś ci sami działacze wiedzą już, że bez polityki ani rusz. I nauczyli się politykować, co pokazały tegoroczne wybory.

Norbert HonkaPrzez lata było tak, że z wyborów na wybory Mniejszość Niemiecka traciła stan posiadania w samorządach różnych szczebli. Tym razem stało się inaczej. W Sejmiku Województwa Opolskiego ma o jednego radnego więcej, odrobiła straty w wielu powiatach. Po raz pierwszy od lat (a dokładnie rzecz mówiąc od zmiany granic okręgów wyborczych) ma także jednego przedstawiciela w Radzie Miasta Opola. Miała nawet - po raz pierwszy w historii - własnego kandydata na prezydenta stolicy regionu. Dr Norbert Honka wielkich szans nie miał, ale wypadał całkiem przyzwoicie w debatach, uzyskał też przyzwoity kilkuprocentowy wynik. Były konferencje prasowe, kandydaci zabierali głos w ważnych dla Opola i regionu sprawach.

Wyraźnie widać, że ekipa Rascha od polityki się jednak nie odwraca. Pytanie, czy potrafi wykorzystać wyborcze sukcesy. Cztery lata Mniejszość została usunięta z koalicji i co prawda wróciła, ale na mocno upokarzających warunkach. Tym razem nie było mowy o wyrzuceniu jej z koalicji, choć po raz pierwszy od dawna radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mogliby rządzić sami. Niemcy zostali, ale nadal mają w Zarządzie Województwa tylko jedno miejsce. Pytanie też, jakie mają realne wpływy. Roman Kolek odpowiada za służbę zdrowia, która - jak wiadomo - generuje same problemy. Mniejszości marzy się nadzór nad sprawami społecznymi, w tym Wojewódzkim Urzędem Pracy, który będzie miał do rozdysponowania miliony euro, ale wszystko wskazuje na to, że koalicjanci aż tacy hojni nie będą. Mniejszość jest w grze, ale nie do końca na swoich warunkach.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 09:00, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Samobój BILANS 2014 Pierwszy zaczął, pierwszy skończył. Poseł SLD Tomasz Garbowski to jeden z większych pechowców kończącego się roku. 7 stycznia stanął pod pomnikiem Karola Musioła i ogłosił, że wystartuje w walce o fotel prezydenta Opola i będzie… » więcej 2014-12-30, godz. 08:35, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Kultura taniej BILANS 2014 Koniec 2014 roku stawia pod znakiem zapytania przyszłość opolskiej kultury. Kiedy Urząd Marszałkowski przedstawił plany budżetowe na przyszły rok, ludzie kultury zadrżeli. W najbardziej dramatycznej sytuacji znalazły się Filharmonia… » więcej 2014-12-29, godz. 21:29, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Maryla disco polo BILANS 2014 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ma swoich fanów, ma też swoich zaciętych wrogów. W tym roku w osłupienie wprawiła wielu Maryla Rodowicz, która zaśpiewała znane przeboje…disco polo. To raczej nie jedno z najważniejszych wydarzeń… » więcej 2014-12-29, godz. 19:57, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Dorodne Lamy BILANS 2014 Bez Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy” trudno wyobrazić sobie kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. W tym roku konkurs dla młodych twórców zorganizowano już po raz dwunasty. Goście festiwalu mieli okazję zobaczyć… » więcej 2014-12-29, godz. 17:38, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Rozbudowa OTLiA BILANS 2014 Opolski Teatr Lalki i Aktora zyskał nowy wygląd. To duża inwestycja, którą udało się ukończyć w tym roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »