Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 17:31 Autor: Radio Opole

Honka i inni BILANS 2004

Gdy Henryk Kroll odchodził z funkcji lidera Mniejszości Niemieckiej, zakładano, że zastąpi go Ryszard Galla. Gdy przegrał z Norbertem Raschem, konsternacja prominentnych działaczy była spora. Zwolennicy Rascha argumentowali, że w MN za dużo jest polityki a za mało troski o kulturę. Dziś ci sami działacze wiedzą już, że bez polityki ani rusz. I nauczyli się politykować, co pokazały tegoroczne wybory.

Norbert HonkaPrzez lata było tak, że z wyborów na wybory Mniejszość Niemiecka traciła stan posiadania w samorządach różnych szczebli. Tym razem stało się inaczej. W Sejmiku Województwa Opolskiego ma o jednego radnego więcej, odrobiła straty w wielu powiatach. Po raz pierwszy od lat (a dokładnie rzecz mówiąc od zmiany granic okręgów wyborczych) ma także jednego przedstawiciela w Radzie Miasta Opola. Miała nawet - po raz pierwszy w historii - własnego kandydata na prezydenta stolicy regionu. Dr Norbert Honka wielkich szans nie miał, ale wypadał całkiem przyzwoicie w debatach, uzyskał też przyzwoity kilkuprocentowy wynik. Były konferencje prasowe, kandydaci zabierali głos w ważnych dla Opola i regionu sprawach.

Wyraźnie widać, że ekipa Rascha od polityki się jednak nie odwraca. Pytanie, czy potrafi wykorzystać wyborcze sukcesy. Cztery lata Mniejszość została usunięta z koalicji i co prawda wróciła, ale na mocno upokarzających warunkach. Tym razem nie było mowy o wyrzuceniu jej z koalicji, choć po raz pierwszy od dawna radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mogliby rządzić sami. Niemcy zostali, ale nadal mają w Zarządzie Województwa tylko jedno miejsce. Pytanie też, jakie mają realne wpływy. Roman Kolek odpowiada za służbę zdrowia, która - jak wiadomo - generuje same problemy. Mniejszości marzy się nadzór nad sprawami społecznymi, w tym Wojewódzkim Urzędem Pracy, który będzie miał do rozdysponowania miliony euro, ale wszystko wskazuje na to, że koalicjanci aż tacy hojni nie będą. Mniejszość jest w grze, ale nie do końca na swoich warunkach.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-31, godz. 09:19, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Pokochaliśmy Odrę BILANS 2014 Przez długie lata dyskutowano głównie o tym, jak Odra jest groźna i kiedy wreszcie zbudujemy wały w Cisku i paru innych newralgicznych miejscach. W 2014 roku właściwie wszyscy zmienili nagle punkt widzenia i zaczęli mówić o Odrze… » więcej 2014-12-31, godz. 07:38, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nasza kasa! BILANS 2014 Hitem 2014 okazał się być budżet obywatelski. Przynajmniej w Opolu, gdzie pomysł wyjątkowo spodobał się mieszkańcom. W innych miastach bywała różnie, na przykład w Otmuchowie urzędujący od dawna burmistrz wypowiada się budżecie… » więcej 2014-12-31, godz. 07:24, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wojna o ECO BILANS 2014 Prywatyzacja Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, czyli sprzedaż większościowego pakietu akcji przez samorząd Opola, stała się jednym z głównych, a może nawet najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Zamieszanie wokół tego tematu… » więcej 2014-12-30, godz. 19:44, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO! Skończył się ostatni dzień 2014 roku, Radio Opole zamyka więc bilans roku. Dziękujemy wszystkim naszym Słuchaczom, którzy wzięli udział w naszej zabawie w podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego roku.Wszystkiego Najlepszego… » więcej 2014-12-30, godz. 19:25, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Ludowcy kupą! BILANS 2014 Znakomity wynik wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego zirytował wszystkich, od przeciwników z Pis i SLD po koalicjantów z PO. W regionie ludowcy jeszcze nigdy nie wypadli tak dobrze jak w tegorocznych wyborach samorządowych. Co prawda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »