Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 16:28 Autor: Radio Opole

Rzeź wyjadaczy BILANS 2014

Podobno samorządność nam podupada. Tegoroczne wybory pokazały jednak, że niekoniecznie. Skoro ludzie potrafią się zmobilizować, żeby pójść na wybory i rozliczyć włodarzy swoich gmin, to znaczy, że nie jest jeszcze tak źle. Wybory mocno przemeblowały opolską scenę samorządową. Przepadli przede wszystkim ci, którzy wcześniej podpadli.

 O zmianie w Opolu nie ma się co rozpisywać, bo była oczywista - po 12 latach odchodził urzędujący prezydent. Wybory w stolicy regionu pokazały za to, że szyld partyjny nie jest kluczem do sukcesu, ważniejsza jest wyrazista osobowość i prawdziwa kampania.

Reelekcję zapewnili sobie ci samorządowcy, którzy potrafili zapewnić społeczny spokój. To przykład Kluczborka, gdzie bez trudy wygrał urzędujący burmistrz Jarosław Kielar. Nie bez znaczenia był brak mocnego kontrkandydata - to przypadek choćby Sylwestra Lewickiego z Olesna. Niektórzy kandydaci, którzy wrócili po przerwie, mogli liczyć na pamięć wyborców - tu można wymienić Adama Krupę z Głubczyc, Mariusza Stachowskiego w Zawadzkiem, Jana Labusa z Ozimka ( o nim osobno) czy Andrzeja Gosławskiego w Świerczowie.

Przepadli ci, których wcześniejsze sukcesy skłoniły do aroganckich zachowań i ostentacyjnego lekceważenia głosu mieszkańców. Tam, gdzie samorządowa władza spoczęła na laurach albo upierała się przy swoich pomysłach - takich jak zamknięcie rynku dla ruchu, budowa farm wiatrowych czy biogazowni, zamykanie szkół, blokowanie oczekiwanych przez ludzi inwestycji, rozdawanie stanowisk poplecznikom - wyborcy pokazali jej czerwoną kartkę. I dotyczyło to zarówno tych, którzy nie wykazali się w pierwszej kadencji, ale także tych, którzy rządzili swoimi gminami od wielu lat.

Lista przegranych włodarzy opolskich gmin jest długa: Krzysztof Kuchczyński w Namysłowie, Wojciech Huczyński w Brzegu, Jolanta Barska w Nysie, Tomasz Wantuła w Kędzierzynie-Koźlu, Ryszard Gruener w Byczynie, Maria Krompiec w Branicach, Józef Matela w Kietrzu, Bronisław Kurpiela w Strzeleczkach, Mirosław Stankiewicz w Niemodlinie, Edward Plicko w Białej.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 11:42, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły "Sprowadził inwestorów" BILANS 2014 Gdy został wyrzucony z pracy w opolskim Ratuszu, wszyscy mówili, że przetrwa w polityce, jeśli znajdzie sposób, by ludzie o nim nie zapomnieli. Znalazł. Gdy podczas debaty kandydatów na prezydenta Opola w Studenckim Centrum Kultury… » więcej 2014-12-30, godz. 11:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Lwica na wolności BILANS 2014 Młyny sprawiedliwości mielą dokładnie, ale piekielnie powoli. Podsłuchy osobom podejrzanym o praktyki korupcyjne przy ubezpieczaniu Elektrowni Opole założono 12 lat temu, pierwszych podejrzanych zatrzymano 10 lat temu, proces ruszył… » więcej 2014-12-30, godz. 10:48, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Powrót posła BILANS 2014 Zausznicy cieszyli się jak dzieci, że patron wraca do Opola, inni przestrzegali, że to może jednak nie jest najlepszy pomysł. Tadeusz Jarmuziewicz, długoletni poseł i były wiceminister transportu, od początku był typowany na kandydata… » więcej 2014-12-30, godz. 09:50, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Jaki to reżyser! BILANS 2014 Rok 2014 był kolejnym rokiem Patryka Jakiego, posła Solidarnej Polski. Co prawda wypadł mizernie w eurowyborach i zrezygnował z walki o prezydenturę Opola, ale to jego faworyt tę walkę wygrał. Co więcej, to właśnie Jakiego wielu… » więcej 2014-12-30, godz. 09:40, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Jednak reelekcja BILANS 2014 Tym razem wszyscy byli umiarkowanymi pesymistami a jednak ponownie się udało. Danuta Jazłowiecka została po raz drugi wybrana do Parlamentu Europejskiego. Z całkiem niezłym wynikiem - otrzymała 38 652 głosy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »