Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 15:53 Autor: Radio Opole

Nie poradzili BILANS 2013

"Poradzymy" - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z rejestru stowarzyszeń Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Ślązacy nie poradzili także politycznie. W województwie śląskim Ruch Autonomii Śląska poprawił co prawda wynik wyborczy, ale PO wolała wziąć sobie za koalicjanta SLD. W Opolskiem autonomiści w wyborach do sejmiku dostali tylko 5 702 głosy i przepadli z kretesem.

Pierwsza tablica ze śląską nazwą miejscowości w regionie"Dobrze, że startują, wreszcie się policzą" - tak mówili opolscy politycy, generalnie krytycznie nastawieni do działaczy RAŚ. Policzyli ich wyborcy - okazało się, że ponad 100 tysięcy śląskich deklaracji narodowych w spisie powszechnym na Opolszczyźnie nie przełożyło się w żaden sposób na wyborcze decyzje Opolan. Wygląda na to, że opolski RAŚ jeszcze długo nie będzie miał swojego Jerzego Gorzelika.

W województwie śląskim wszystkie akcje autonomistów są bardzo uważnie śledzone przez media, dlatego to tam najgoręcej komentowano decyzję o wykreśleniu z rejestru SONŚ. Stowarzyszenie zostało zdelegalizowane, bo nie chciało wprowadzić do statutu poprawek zalecanych przez opolski sąd. Na Opolszczyźnie decyzja sądu przeszła raczej bez echa.

Czy to koniec? Raczej nie. Działacze SONŚ zapowiedzieli już, że odwołają się do unijnych trybunałów. Do Sejmu trafił też obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Chodzi o jedno słowo: dopisanie Ślązaków do listy mniejszości etnicznych. Co zrobi parlament, nie wiadomo. Wiadomo za to, że stolica patrzy na te inicjatywy niechętnie - zalecenie, by w Katowicach nie wiązać się z autonomistami, wyszło podobno z Belwederu. Można odnieść wrażenie, że agresywna retoryka Ślązakom szkodzi. Dowodem może być to, że Kazimierz Kutz, śląska ikona, przepadł w eurowyborach.

Marek Świercz

RAŚ, SONŚ,

Zobacz także

2014-12-30, godz. 09:36, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły EkoElektrownia Opole BILANS 2014 Złośliwi politycy opozycji ironizowali, że rozbudowa Elektrowni Opole została oficjalnie zainaugurowana po raz kolejny, przez kolejnego z rzędu premiera z PO, ale taka już jest polityka. Listopadowa wizyta Ewy Kopacz w Brzeziu, gdzie… » więcej 2014-12-30, godz. 09:17, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Na Krymie i zdjęciu BILANS 2014 Przeciwnicy, których mu nie brakuje, mówią o nim złośliwie 'poseł krymski'. W kończącym się roku poseł SLD Adam Kępiński zaliczył dwie wpadki, choć sam zdaje się tak nie uważać. Gdy temat wraca, pyta retorycznie, który z… » więcej 2014-12-30, godz. 09:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Śledztwo trwa...BILANS 2014 Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Wieczorem 18 lutego na terenie swojej posiadłości w Krępnej brutalnie zamordowany został Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic, który rządził swoją gminą od czasów Polski Ludowej. Ruszyło… » więcej 2014-12-30, godz. 09:07, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wędką silni BILANS 2014 Polski Związek Wędkarski jest podobno najliczniejszą (ponad 20 tysięcy członków) i najsilniejszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie. Jak silną, do końca nie wiadomo, ale wynik wielkiej wojny i Jezioro Turawskie pokazuje… » więcej 2014-12-30, godz. 09:03, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Suweren i już BILANS 2014 Rok 2013 zakończył efektownym skokiem do basenu, rok 2014 rozpoczął od ogłoszenia niezawisłości. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który z ramienia Platformy Obywatelskiej rządził Opolem trzy kadencje, ogłosił na antenie Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »