Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 15:53 Autor: Radio Opole

Nie poradzili BILANS 2013

"Poradzymy" - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z rejestru stowarzyszeń Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Ślązacy nie poradzili także politycznie. W województwie śląskim Ruch Autonomii Śląska poprawił co prawda wynik wyborczy, ale PO wolała wziąć sobie za koalicjanta SLD. W Opolskiem autonomiści w wyborach do sejmiku dostali tylko 5 702 głosy i przepadli z kretesem.

Pierwsza tablica ze śląską nazwą miejscowości w regionie"Dobrze, że startują, wreszcie się policzą" - tak mówili opolscy politycy, generalnie krytycznie nastawieni do działaczy RAŚ. Policzyli ich wyborcy - okazało się, że ponad 100 tysięcy śląskich deklaracji narodowych w spisie powszechnym na Opolszczyźnie nie przełożyło się w żaden sposób na wyborcze decyzje Opolan. Wygląda na to, że opolski RAŚ jeszcze długo nie będzie miał swojego Jerzego Gorzelika.

W województwie śląskim wszystkie akcje autonomistów są bardzo uważnie śledzone przez media, dlatego to tam najgoręcej komentowano decyzję o wykreśleniu z rejestru SONŚ. Stowarzyszenie zostało zdelegalizowane, bo nie chciało wprowadzić do statutu poprawek zalecanych przez opolski sąd. Na Opolszczyźnie decyzja sądu przeszła raczej bez echa.

Czy to koniec? Raczej nie. Działacze SONŚ zapowiedzieli już, że odwołają się do unijnych trybunałów. Do Sejmu trafił też obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Chodzi o jedno słowo: dopisanie Ślązaków do listy mniejszości etnicznych. Co zrobi parlament, nie wiadomo. Wiadomo za to, że stolica patrzy na te inicjatywy niechętnie - zalecenie, by w Katowicach nie wiązać się z autonomistami, wyszło podobno z Belwederu. Można odnieść wrażenie, że agresywna retoryka Ślązakom szkodzi. Dowodem może być to, że Kazimierz Kutz, śląska ikona, przepadł w eurowyborach.

Marek Świercz

RAŚ, SONŚ,

Zobacz także

2014-12-30, godz. 18:41, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wójt z losowania BILANS 2014 W jednym z odcinków 'Czterdziestolatka' inżynier Karwowski został wytypowany na dyrektora przez komputer marki Odra trzeciej generacji, co jego szef kwituje stwierdzeniem, że 'z takim z komputera jeszcze nie pracował'. W naszym regionie… » więcej 2014-12-30, godz. 18:27, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Powrót Jedi? BILANS 2014 W niecały miesiąc po nominacji na wiceprezydenta zaczął być przez radnych Platformy Obywatelskiej nazywany Nadprezydentem. W kampanii wyborczej Janusz Kowalski zarzekał się publicznie, że wojuje z SLD bezinteresownie i nie liczy na… » więcej 2014-12-30, godz. 18:04, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Druga szansa BILANS 2014 Wszystko wskazywało, że odszedł w polityczny niebyt. Nawet liderzy Mniejszości Niemieckiej, którzy w swoim czasie bronili go do upadłego, tym razem nie zaryzykowali udzielenia mu poparcia. Przepadł także w prawyborach w MN. Bo jak… » więcej 2014-12-30, godz. 17:45, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Zięć nie przeszedł BILANS 2014 To było kiepsko przeprowadzona operacja, która właściwie musiała skończyć się niepowodzeniem. Konkurs na dyrektora opolskiej porodówki wygrał 32-letni Łukasz Radwański, świetny karateka i wicedyrektor do spraw finansowych Samodzielnego… » więcej 2014-12-30, godz. 17:31, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Honka i inni BILANS 2004 Gdy Henryk Kroll odchodził z funkcji lidera Mniejszości Niemieckiej, zakładano, że zastąpi go Ryszard Galla. Gdy przegrał z Norbertem Raschem, konsternacja prominentnych działaczy była spora. Zwolennicy Rascha argumentowali, że w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »