Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 15:53 Autor: Radio Opole

Nie poradzili BILANS 2013

"Poradzymy" - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z rejestru stowarzyszeń Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Ślązacy nie poradzili także politycznie. W województwie śląskim Ruch Autonomii Śląska poprawił co prawda wynik wyborczy, ale PO wolała wziąć sobie za koalicjanta SLD. W Opolskiem autonomiści w wyborach do sejmiku dostali tylko 5 702 głosy i przepadli z kretesem.

Pierwsza tablica ze śląską nazwą miejscowości w regionie"Dobrze, że startują, wreszcie się policzą" - tak mówili opolscy politycy, generalnie krytycznie nastawieni do działaczy RAŚ. Policzyli ich wyborcy - okazało się, że ponad 100 tysięcy śląskich deklaracji narodowych w spisie powszechnym na Opolszczyźnie nie przełożyło się w żaden sposób na wyborcze decyzje Opolan. Wygląda na to, że opolski RAŚ jeszcze długo nie będzie miał swojego Jerzego Gorzelika.

W województwie śląskim wszystkie akcje autonomistów są bardzo uważnie śledzone przez media, dlatego to tam najgoręcej komentowano decyzję o wykreśleniu z rejestru SONŚ. Stowarzyszenie zostało zdelegalizowane, bo nie chciało wprowadzić do statutu poprawek zalecanych przez opolski sąd. Na Opolszczyźnie decyzja sądu przeszła raczej bez echa.

Czy to koniec? Raczej nie. Działacze SONŚ zapowiedzieli już, że odwołają się do unijnych trybunałów. Do Sejmu trafił też obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Chodzi o jedno słowo: dopisanie Ślązaków do listy mniejszości etnicznych. Co zrobi parlament, nie wiadomo. Wiadomo za to, że stolica patrzy na te inicjatywy niechętnie - zalecenie, by w Katowicach nie wiązać się z autonomistami, wyszło podobno z Belwederu. Można odnieść wrażenie, że agresywna retoryka Ślązakom szkodzi. Dowodem może być to, że Kazimierz Kutz, śląska ikona, przepadł w eurowyborach.

Marek Świercz

RAŚ, SONŚ,

Zobacz także

2014-12-31, godz. 09:19, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Pokochaliśmy Odrę BILANS 2014 Przez długie lata dyskutowano głównie o tym, jak Odra jest groźna i kiedy wreszcie zbudujemy wały w Cisku i paru innych newralgicznych miejscach. W 2014 roku właściwie wszyscy zmienili nagle punkt widzenia i zaczęli mówić o Odrze… » więcej 2014-12-31, godz. 07:38, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nasza kasa! BILANS 2014 Hitem 2014 okazał się być budżet obywatelski. Przynajmniej w Opolu, gdzie pomysł wyjątkowo spodobał się mieszkańcom. W innych miastach bywała różnie, na przykład w Otmuchowie urzędujący od dawna burmistrz wypowiada się budżecie… » więcej 2014-12-31, godz. 07:24, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wojna o ECO BILANS 2014 Prywatyzacja Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, czyli sprzedaż większościowego pakietu akcji przez samorząd Opola, stała się jednym z głównych, a może nawet najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Zamieszanie wokół tego tematu… » więcej 2014-12-30, godz. 19:44, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO! Skończył się ostatni dzień 2014 roku, Radio Opole zamyka więc bilans roku. Dziękujemy wszystkim naszym Słuchaczom, którzy wzięli udział w naszej zabawie w podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego roku.Wszystkiego Najlepszego… » więcej 2014-12-30, godz. 19:25, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Ludowcy kupą! BILANS 2014 Znakomity wynik wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego zirytował wszystkich, od przeciwników z Pis i SLD po koalicjantów z PO. W regionie ludowcy jeszcze nigdy nie wypadli tak dobrze jak w tegorocznych wyborach samorządowych. Co prawda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »