Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 11:12 Autor: Radio Opole

Lwica na wolności BILANS 2014

Młyny sprawiedliwości mielą dokładnie, ale piekielnie powoli. Podsłuchy osobom podejrzanym o praktyki korupcyjne przy ubezpieczaniu Elektrowni Opole założono 12 lat temu, pierwszych podejrzanych zatrzymano 10 lat temu, proces ruszył 6 lat temu. Wyrok - od razu zaznaczmy: nieprawomocny - zapadł dopiero w grudniu tego roku. Wyrok dla wielu zaskakująco łagodny: oskarżeni dostali kary więzienia w zawieszeniu. Inaczej niż bohaterowie afery ratuszowej, którzy swoje musieli odsiedzieć.

Była jedna niespodzianka (choć byli dziennikarze, którzy się jej spodziewali). Były baron opolskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej poseł Jerzy Szteliga został uniewinniony od zarzutu przyjęcia 90 tysięcy złotych łapówki. Szteliga od początku przekonywał, że jest niewinny a działalność założonego przez niego stowarzyszenia niczym się nie różniła od działalności podobnych ciał, choćby stowarzyszenia Zbigniewa Religi. Prokuratury nie przekonał, sąd dał mu wiarę. Dodajmy, że ciągnąca się latami sprawa złamała Sztelidze nie tylko polityczną, ale także zawodową karierę.

Pozostali główni oskarżeni - "lwica lewicy" Aleksandra Jakubowska, były prezes elektrowni Henryk Sz., była szefowa opolskiego oddziału PZU Stanisława Ch. i Maciej J., który miał proceder organizować - otrzymali kary więzienia w zawieszeniu i wysokie grzywny. Jakubowska ma także zwrócić 120 tysięcy złotych przyjętych korzyści.

Przypomnijmy, o co chodziło. Proceder miał polegać na tym, że Elektrownia Opole ubezpieczała się za pośrednictwem brokera (firma z Wrocławia), który otrzymywał pokaźną prowizję. Dzielił się nią potem z decydentami chroniącymi całą operację. Na początku grudnia 2004 roku zatrzymano męża posłanki Jakubowskiej. Wpływowa polityczka lewicy, prawa ręka Leszka Millera, twierdziła, że to polityczna prowokacja, zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową pod aresztem w Strzelcach Opolskich. Konferencji nie było, Jakubowska wyszła i odjechała bez słowa. W areszcie dowiedziała się, że osoby zamieszane w sprawę były przez półtora roku na podsłuchach i śledczy mają naprawdę mocne dowody.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 09:36, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły EkoElektrownia Opole BILANS 2014 Złośliwi politycy opozycji ironizowali, że rozbudowa Elektrowni Opole została oficjalnie zainaugurowana po raz kolejny, przez kolejnego z rzędu premiera z PO, ale taka już jest polityka. Listopadowa wizyta Ewy Kopacz w Brzeziu, gdzie… » więcej 2014-12-30, godz. 09:17, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Na Krymie i zdjęciu BILANS 2014 Przeciwnicy, których mu nie brakuje, mówią o nim złośliwie 'poseł krymski'. W kończącym się roku poseł SLD Adam Kępiński zaliczył dwie wpadki, choć sam zdaje się tak nie uważać. Gdy temat wraca, pyta retorycznie, który z… » więcej 2014-12-30, godz. 09:12, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Śledztwo trwa...BILANS 2014 Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Wieczorem 18 lutego na terenie swojej posiadłości w Krępnej brutalnie zamordowany został Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic, który rządził swoją gminą od czasów Polski Ludowej. Ruszyło… » więcej 2014-12-30, godz. 09:07, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wędką silni BILANS 2014 Polski Związek Wędkarski jest podobno najliczniejszą (ponad 20 tysięcy członków) i najsilniejszą organizacją pozarządową na Opolszczyźnie. Jak silną, do końca nie wiadomo, ale wynik wielkiej wojny i Jezioro Turawskie pokazuje… » więcej 2014-12-30, godz. 09:03, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Suweren i już BILANS 2014 Rok 2013 zakończył efektownym skokiem do basenu, rok 2014 rozpoczął od ogłoszenia niezawisłości. Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, który z ramienia Platformy Obywatelskiej rządził Opolem trzy kadencje, ogłosił na antenie Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »