Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 09:36 Autor: Radio Opole

EkoElektrownia Opole BILANS 2014

Złośliwi politycy opozycji ironizowali, że rozbudowa Elektrowni Opole została oficjalnie zainaugurowana po raz kolejny, przez kolejnego z rzędu premiera z PO, ale taka już jest polityka. Listopadowa wizyta Ewy Kopacz w Brzeziu, gdzie wzięła udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch kolejnych bloków Elektrowni Opole, miała znaczenie strategiczne. Tuż po unijnym szczycie klimatycznym nowa premier chciała podkreślić, że Polska stawia na energetykę opartą na węglu.

Ewa KopaczZamieszanie wokół tej największej inwestycji na Opolszczyźnie i największej inwestycji energetycznej w III RP śledziliśmy przez cały 2013 roku. Ostatecznie, po odsunięciu nieprzychylnego jej prezesa PGE, premier Donald Tusk przeforsował inwestycję, która miała być czytelnym sygnałem dla Unii Europejskiej i jej proekologicznych polityków, że pakiet klimatyczny to rzecz ważna, ale dla Polski węgiel jest jednak ważniejszy.

Bardzo podobny charakter miała wizyta premier Ewy Kopacz. Choć ona sama ogłosiła, że Polska ugrała na unijnym szczycie wszystko, co było do ugrania, politycy opozycji twierdzili inaczej. Nic dziwnego, że nowa pani premier postanowiła wykorzystać opolską inwestycję do celów PR-owskich. Stojąc przed Elektrownia Opole oświadczyła, że opalanie nowoczesnej elektrowni węglem kamiennym wcale nie narusza surowych unijnych norm w zakresie ochrony środowiska. Przy okazji przekonywała, że unijne ustalenia nie doprowadzą do podwyżki cen energii, choć akurat w tym przypadku nie wszystkich przekonała - nie brakowało polityków, także opolskich, którzy twierdzili, że podwyżki będą nieuniknione.

A sama rozbudowa Elektrowni Opole, która faktycznie ruszyła w lutym 2014 roku, ma zostać zakończona w 2019 roku. Dwa nowe bloki energetyczne o łącznej mocy 1800 MW, których budowa ma kosztować ponad 11 miliardów złotych, mają zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 4 milionów gospodarstw domowych i przyczynić się do utrzymania poziomu wydobycia węgla i zatrudnienia w górnictwie.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 16:28, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Rzeź wyjadaczy BILANS 2014 Podobno samorządność nam podupada. Tegoroczne wybory pokazały jednak, że niekoniecznie. Skoro ludzie potrafią się zmobilizować, żeby pójść na wybory i rozliczyć włodarzy swoich gmin, to znaczy, że nie jest jeszcze tak źle… » więcej 2014-12-30, godz. 16:04, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nasza kochana Basia BILANS 2014 To był bardzo dobry rok dla pochodzącej z Opola artystki. Basia Kurdej-Szatan zagrała w dwóch filmach, kilku spektaklach teatralnych, a także rozpoczęła pracę na planie serialu „M jak Miłość”. W czerwcu wspólnie z Katarzyną… » więcej 2014-12-30, godz. 15:53, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nie poradzili BILANS 2013 'Poradzymy' - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z… » więcej 2014-12-30, godz. 15:25, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły W pierwszej lidze BILANS 2014 Przegrał, ale wygrał. Marcin Ociepa, były prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Horyzonty, lider Razem dla Opola, wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola w minionej kadencji, lider opolskich struktur PJN (kiedyś) i Polski Razem (aktualnie)… » więcej 2014-12-30, godz. 13:35, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Gadżet roku BILANS 2014 Urządzenie, które narobiło w 2014 roku chyba najwięcej zamieszania, jest dość tajemnicze. Nie wiadomo, gdzie stoi, nie wiadomo, kto je obsługiwał. Te szczegóły - być może - ustali opolska prokuratura. Wiadomo za to, że urządzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »